Fundamentálna analýza – Haven Protocol

Po dlhšom čase máme pre vás pripravenú opäť fundamentálnu analýzu kryptomeny, ktorej sa dostáva stále viac pozornosti. Naša dnešná fundamentálna analýza sa zaoberá projektom Haven Protocol (XHV). Dokonca ste sa aj vy sami na tento projekt pýtali a tak sme sa rozhodli, že je na čase zaradiť aj túto kryptomenu do portfólia mien, ktoré pre vás spracujeme z fundamentálneho hľadiska. O čom je teda tento projekt, ako funguje a v čom sa odlišuje od ostatných? To sa dozviete v tejto analýze.

Čo je Haven Protocol?

Haven, často zvaný aj ako Haven Protocol je kryptomenou, ktorá sa radi do kategórie anonymných a nevystopovateľných kryptomien. Cieľom tejto kryptomeny je vytvoriť súkromnú, decentralizovanú platformu, ktorá bude slúžiť na vytvorenie lending a interest-bearing savings účtov. Slúžiť k tomu majú najmä on-chain smart kontrakty, ktoré kontrolujú burning a minting mincí a tokenov.

Kryptomena Haven však nie je iba jednou z mnoha anonymných kryptomien. Ide o fork kryptomeny Monero, najúspešnejšej a najznámejšej anonymnej kryptomeny.  Aj preto má Haven veľmi dobré základy na to, aby sa nestal iba hocijakou kryptomenou, ale jednou z najúspešnejších anonymných kryptomien vôbec. O to sa snaží aj tím za touto kryptomenou, ktorý si vrámci možností predstavíme nižšie.

Tím

Tím za touto kryptomenou je údajne veľmi malý. O to viac sa však snaží zachovať si svoju anonymitu. Je tomu tak preto, že anonymné coiny by mali brať anonymitu veľmi vážne už od svojho úplného počiatku a to sa týka aj priamo zakladateľov kryptomeny Haven. Zachovanie anonymity vidia ako úplný kľúč k tomu, aby Haven niekedy vôbec mohol myslieť na úspech. Ide pritom nielen o ich presvedčenie, ale čiastočne aj o nátlak zo strany komunity, ktorá si mimoriadne váži projekty, ktoré od začiatku konajú úplne v súlade so svojou misiou. To sa nepochybne deje aj v prípade Haven a jeho tímu.

Kedže sa tak nedá ohodnotiť priamo tím, vieme sa pozrieť maximálne na ich rozhodovania a činy, ktoré robia. Tím okolo tejto kryptomeny sa rozhodol, že nedôjde ani k žiadnemu ICO, ani pre-miningu. Rovnako majú aj open-source kód, čo znamená, že vrámci svojich možností (a vrámci zachovania anonymity) sa snaží byť maximálne transparentní.

Ako presne Haven funguje?

Haven je jednou z najkomplikovanejších mien čo sa funkčnosti týka a preto si vysvetlíme to, ako funguje, priamo na príklade. Majiteľ účtu (nazvime ho Peter) vloží na svoj Haven účet 200 dolárov v deň, kedy je 1 XHV = 2 doláre. To znamená, že na svojej peňaženke bude mať Peter presne 100 XHV tokenov. Teraz si predstavme, že o polroka chce majiteľ účtu vybrať alebo presunúť svoje XHV do inej kryptomeny. Predstavme si, že v daný deň platí, že 1 XHV = 4 doláre, čo znamená, že hodnota účtu aktuálne je 50 XHV hodných pôvodných 200 dolárov. To znamená, že 50 XHV je vytlačených alebo spálených (závisiac od toho, či cena narástla alebo spadla) predtým, ako sú naspäť vrátené Petrovi, o čo sa postarajú smart kontrakty.

Netreba pritom zabúdať na to, že jednou z hlavných myšlienok tohto projektu je stále najmä anonymita a tak odhliadnuc od toho, ako veľmi prepracované sú ich ciele a plány, všetky budú musieť byť tak naplánované a naprogramované, aby spĺňali všetky kritéria spojené s anonymitou.  

Prečítajte si aj našu predošlú fundamentálnu analýzu: Fundamentálna analýza – Monero

Haven Protocol je vo svojej podstate akýmsi spojením anonymity s DeFi sektorom. Aj napriek tomu, že DeFi sektor je aktuálne plný hypu a prehnaného optimizmu, Haven je jeden z najstarších projektov v tomto sektore, pričom sa o ňom hovorí už dlhší čas. Avšak funkčnosť a vysoký level bezpečnosti pomáha tomuto projektu skutočne vyniknúť vo veľkej konkurencii iných DeFi projektov. Často však ide o veľmi ľahko prehliadnuteľné kritéria v kryptomenovej komunite, keďže Haven nespraví len tak 1000% zo dňa na deň ako iné DeFi projekty. Haven je tak jeden z projektov, ktoré sa postupne v úzadí pomaly hýbu vpred.

Iba 20.júna tohto roku sa Haven rozhodol spustiť úplne prvý anonymný stablecoin na kryptomenovom trhu. Narozdiel od MakerDAO alebo Tetheru, codebase pre daný projekt je založená na Monere a tak je daný stablecoin privátny. Využíva pritom ring signatures, ring confidential transaction (RingCT), stealth addresses alebo bullettproofs. Ide tak o proof-of-work kryptomenu, ktorú je možné ťažiť a má veľa spoločného práve s Monerom.

Problémy spojené s kryptomenou Haven Protocol

Ako tomu býva zvykom, tak ani pri tomto projekte sa nevyhneme istým negatívam, ktoré spochybňujú dôveryhodnosť tohto projektu. Jedným z takýchto negatív sú gramatické a štylistické chyby vo whitepaperi a na oficiálne webstránke danej kryptomeny. Napriek tomu, že nejde o najväčší možný problém, aký môžete v kryptomenovom svete nájsť, určite nejde o pozitívny znak. Tieto chyby totižto poukazujú najmä na neprofesionalitu alebo unáhlenosť daného projektu. Oprava gramatiky alebo pravopisu nie je ani drahou a ani komplikovanou záležitosťou. Práve preto, že si tento projekt nedal záležať na takých banalitách hneď od začiatku, sa môžu investorom vynárať pochybnosti.

Rovnako nie je pre tento projekt príliš pozitívne ani to, že býva veľmi často spájaný s pump-dump skupinami. Tie majú používať Haven na rýchle obohatenie sa na úkor špekulantov. Táto informácia sa však nedá ani 100% potvrdiť ani vyvrátiť, dá sa sledovať iba graf, ktorý sem tam vyzerá poriadne zbesilo.

Posledným problémom je nepríjemná skúsenosť, ktorá sa stala ešte v začiatkoch tohto projektu. XHV bol totižto delistovaný z burzy Nanex potom, čo sa objavili rôzne nejasnosti na odlišných peňaženkách. Pri tomto delistovaní bolo stratených približne 36 000 dolárov v XHV. Tím však na to zareagoval pomerne rýchlo a vysporiadal sa so všetkými chybami, ktoré k danej strate viedli.

Záver

Schválne nebola táto fundamentálna analýza prílišne zameraná na to, že Haven je jedným z nastávajúcich DeFi projektov. Je tomu tak preto, že aktuálna bublina okolo decentralizovaných financií by mohla Havenu viac uškodiť, ako prospieť. Aj napriek tomu, že si Haven už čo to prešiel a má za sebou isté problémy, žiaden z nich nebol zatiaľ natoľko veľký a podstatný, že by mohol tento projekt úplne ohroziť.

Kryptomena: Haven Protocol
Skratka: XHV
Najznámejšie burzy: Bittrex
Trhová kapitalizácia: 10 miliónov dolárov
Cena: 0,81 doláru (dňa 8.9.2020)
ATH: 2,53 doláru

Disclaimer: Tento článok je informačný a neslúži ako investičná rada. Pokiaľ chcete investovať, spravte si svoj vlastný research a investujte iba na základe vašich rozhodnutí.

Zdroje: https://themerkle.com/, https://coinmarketcap.com/,

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.