Tisíce týchto počítačov ťažili kryptomeny, teraz pracujú na výskume koronavírusu

CoreWeave, najväčší americký blockchain kryptomeny Ethereum, presmeruje spracovateľský výkon 6000 špecializovaných počítačových čipov na výskum s cieľom nájsť liek na koronavírus.

Jednotky na spracovanie grafiky budú presmerované na projekt Stanfordskej Univerzity Folding@Home ­– dlhodobé výskumné úsilie, ktoré 27. februára predstavilo aktivitu špeciálne zameranú na podporu výskumu koronavírusu jedinečným prístupom k vývoju farmaceutických liekov. Spája tisíce počítačov z celého sveta, čím vytvára distribuovaný superpočítač na výskum choroby.

Spoluzakladateľ a hlavný technologický riaditeľ CoreWeave Brian Venturo uviedol, že projekt má prinajmenšom malú šancu nájsť liek na vírus. CoreWeave ako taký odpovedal zdvojnásobením výkonu celej siete pomocou jednotiek na spracovanie grafiky, ktoré sú navrhnuté tak, aby zvládli opakujúce sa výpočty. Podľa Ventura týchto 6000 jednotiek tvorí okolo 0,2% celkového množstva hashrate kryptomeny Ethereum a zarába zhruba 28 ETH za deň, čo je v súčasnosti asi 3,600 dolárov.

Už 4.4. naživo, online – 3 intenzívne hodiny, v ktorých sa pozrieme ako z tejto situacie vyťažiť, čo najviac. Čo dôležité sledovať v grafoch ?

Zatiaľ neexistuje žiaden liek na koronavírus (hoci rôzne skupiny pracujú na vakcínach a výskume v boji proti tejto chorobe, vrátane superpočítača IBM). Venturo poznamenal, že projekt Folding@Home bol použitý ako podpora k pokroku pri tvorbe ďalších dôležitých liekov.

„Ich výskum mal hlboký vplyv na vývoj liekov na ochranu proti HIV a dúfame, že náš výpočtový výkon pomôže v boji proti koronavírusu,“ povedal Venturo.

Koronavírus si vyberá svoju daň po celom svete. Taliansko a Španielsko sú zablokované. Obchody, reštaurácie a iné služby zatvárajú prevádzky, aby sa zabránilo šíreniu choroby. Tým, že vírus vyvoláva obavy, sa narúša proces finančných trhov.

Svetový počítač

Keď bola myšlienka o použití jednotiek na spracovanie grafiky spomenutá v CoreWeave, tím nemusel dvakrát premýšľať. Testovací systém mali v prevádzke „behom niekoľkých minút“, ako sa vyjadril Venturo. Od tej doby sa projekt rýchlo rozširoval. CoreWeave prispel do oddelenia pre výskum koronavírusu vo Folding@Home  viac než polovicou celkového výpočtového výkonu.

„Otázka, či by sme to mali urobiť, vlastne nikdy nezaznela. Jednoducho sa to stalo. Všetci sme boli nadšení, že by sme mohli byť schopní pomôcť,“ dodal Venturo.

Folding@Home je decentralizovaný projekt, ktorý sa nesie v rovnakom duchu ako Bitcoin. Namiesto jednej výskumnej firmy, používajúcej masívny počítač na výskum, Folding@Home používa výpočtový výkon kohokoľvek na celom svete, kto chce byť súčasťou – hoci by šlo len o jeden laptop s trochou nevyužitého výpočtového výkonu, ktorý je prebytočný.

V tomto prípade sa výpočtový výkon používa na hľadanie užitočných informácií súvisiacich s koronavírusom. Podobne ako pri ťažbe Bitcoinu, jeden užívateľ môže nájsť „riešenie“ daného problému a distribuovať túto informáciu zvyšku skupiny.

„Ich simulácie proteínov sa snažia nájsť potenciálne ´vrecká´, v ktorých sú liečivá a iné známe zlúčeniny, ktoré by mohli pomôcť pri potláčaní alebo liečbe vírusu,“ uviedol Venturo.

Vírusy obsahujú proteíny, „ktoré používajú na potlačenie nášho imunitného systému a na rozmnožovanie. Aby sme sa mohli pustiť do koronavírusu, musíme rozumieť tomu, ako tieto vírusové proteíny fungujú a aké terapeutické látky, ktoré ich zastavia, môžeme navrhnúť,“ vysvetľuje príspevok na blogu projektu Folding@Home. Simulácia týchto proteínov a ich následné skúmanie z rôznych uhlov pomáha vedcom lepšie im porozumieť, a tým zvýšiť potenciál na nájdenie protilieku. Počítače tento proces urýchľujú tým, že premiešajú všetky variácie veľkou rýchlosťou.

„Našou špecialitou je používanie počítačových simulácií, aby sme pochopili pohybujúce sa časti proteínov. Pozorovanie toho, ako sa atómy v proteínoch pohybujú v závislosti jeden od druhého, je dôležité, pretože to zachytáva cenné informácie, ku ktorým neexistuje iný prístup,“ píše sa v príspevku.

Beh na dlhú trať

 Projekt Folding@Home by mohol využívať ešte viac energie. Venturo vyzýva ostatných baníkov jednotiek na spracovanie grafiky, aby sa pripojili k tomuto prípadu.

Aj bez týchto výziev na účasť už však baníci ostatných kryptomien nezávisle podnikajú kroky. Zakladateľ spoločnosti Tulip.tools Johann Tanzer minulý týždeň vyzval pekárov Tezosu (ekvivalent baníkov), sľubujúc, že vyšle hlavného prispievateľa do projektu Folding@Home so skromnými 15 XTZ, čo sa v súčasnosti rovná asi dvadsiatim dolárom.

K Tanzerovmu prekvapeniu iniciatíva narástla. Aj keď neprispievajú takým množstvom energie ako CoreWeave, 20 skupín baníkov z Tezosu teraz podporuje projekt svojou ťažobnou silou. Tanzerova pomoc sa zvýšila na zhruba 600 dolárov, keďže jeho užívatelia sa chytili jeho iniciatívneho úsilia a prispeli.

To však neznamená, že sa nemôže zúčastniť každý baník. Zatiaľ čo jednotky na spracovanie grafiky sú flexibilné, špecifické integrované obvody a typ čipu navrhnutý špeciálne pre ťažbu (ASIC) taký nie je, podľa Ventura. Aj keď ASIC je výkonnejší než jednotky na spracovanie grafiky, je vytvorený len na jednu vec: ťažbu kryptomien. Toto Venturo považuje za jednu z výhod kryptomeny Ethereum.

„Toto je jedna z vynikajúcich vecí na ťažbe kryptomeny Ethereum. Je to v podstate najväčší výpočtový zdroj jednotiek na spracovanie grafiky na svete. V priebehu niekoľkých minút sme boli schopní hardvér premiestniť, aby sme pomohli v boji proti globálnej pandémii,“ uviedol Venturo.

ASIC sú pre úsilie Folding@Home nevyužiteľné, ale ak majú baníci bitcoinu staré jednotky na spracovanie grafiky z minulosti, mohli by prispieť tiež. Aj keď sa pripoja aj ďalší baníci, je to stále beh na dlhú trať, ktorý však môže viesť k užitočnej veci.

Zdroj: https://www.coindesk.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.