Ethereum potvrdzuje Istanbul hard fork na 4. decembra.

Nová aktualizácia ETH blockchainu prinesie vítanú efektivitu a novú kompatibilitu so ZCashom. Najspornejší prvok aktualizácie je však pozastavený až do začiatku budúceho roka.

Vývojári Etherea plánujú spustiť najnovšiu aktualizáciu blockchainu, Istanbul hard fork, 4. decembra. Istanbul sľubuje zvýšenie bezpečnosti a efektívnosti siete. Avšak plány, ktoré by spravili Ethereum odolné voči ASIC minerom, sú pozastavené takmer až do začiatku budúceho roka.

Istanbul je najnovším hardforkom v konečnej fáze prechodu siete na Ethereum 2.0, ktorá sa začína postupne zavádzať od začiatku roku 2020.

Aktualizácia, ktorá prináša významné opravy a upgrady druhej najväčšej blockchain siete na svete, bude implementovaná v dvoch častiach. Prvá aktualizácia, Istanbul, sa uskutoční neskôr v tomto roku a druhá, nazývaná Berlín, niekedy v prvom štvrťroku 2020.

Vylepšenia, ktoré by mali prísť 4. decembra, sú zamerané na optimalizáciu a zníženie nákladov na Gas, zvýšenie kompatibility so ZCashom, vysporiadanie sa so škálovateľnosťou, ako aj povolením smart contractov na zavedenie kreatívnejších funkcií.

Najkontroverznejšia zmena, Ethereum Improvement Proposal 1884, zvýši náklady na získanie údajov o blockchaine Etherea pre vývojárov aplikácií.

Ak by sa veľkosť blockchainu zvýšila, hrozilo, že tieto operácie preťažia sieť. Hlavní vývojári Etherea sa dohodli, že zvýšené poplatky lepšie ochránia platformu pred potenciálnymi útokmi, ale nie všetci členovia komunity sú o tom presvedčení.

V septembri lídri správcovskej platformy Aragon vyjadrili znepokojenie nad tým, že zmeny kódu narušia okolo 680 smart kontraktov, ktoré riadia správu decentralizovaných aplikácií (dapps), ktoré bežia na blockchaine Etherea. Skupina tvrdila, že teraz budú potrebné vylepšenia, aby sa zabezpečilo, decentralizované autonómne organizácie (DAO), vytvorené na platforme Aragonu, budú naďalej hladko pracovať.

Poslednú celosystémovú aktualizáciu Etherea, Constantinople, bolo potrebné posunúť kvôli odhaleniu kritickej zraniteľnosti kódu iba 48 hodín pred plánovaným spustením. Pri Istanbule teda vývojári rátali s touto situáciou vopred stanoveným termínom uzávierky v prípade akýchkoľvek nepredvídaných okolností.

Druhú časť Istanbulu spustia začiatkom budúceho roka a v súčasnosti má obsahovať kontroverzný návrh na vylepšenie ProgPow (Programmatic Proof of Work), ktorý by urobil Ethereum odolným voči ASIC-u.

Niektorí odborníci sa v podstate domnievajú, že by to mohlo ohroziť bezpečnosť siete, pretože by ju podporilo menej minerov, iní to však vítajú a tvrdia, že to pritiahne viac GPU minerov.

Zdroj: https://decrypt.co/11296/ethereum-firms-up-dec-4-for-istanbul-hard-fork

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.