Blockchain smartfóny – Prehľad a použitie

Technológia blockchain sa preslávila hlavne vďaka kryptomenám a špeciálne vďaka Bitcoinu. V súčasnosti však táto technológia pokročila aj mimo oblasti kryptomien. Najnovšie už aj výrobcovia smartfónov vstupujú do tohto trhu, aby vybudovali prvý blockchain smartfón.

Čo je blockchain smartphone?

Zatiaľ neexistuje presné špecifikum, čo to blockchain smartfón vlastne je. Určite by však mali zjednodušiť prácu s kryptomenami, decentralizovanými aplikáciami, peňaženkami a burzami. Budú mať o trochu lepšiu hardwarovú ochranu a budú schopné ukladať kryptomeny v cold wallet, rovnako ako to má Trezor, alebo Ledger.

Švajčiarska spoločnosť Sirin labs už minulý rok oznámila svoj zámer vyrobiť prvý smartfón na svete. Túto víziu v toku 2018 nasledovala spoločnosť HTC, ktorá plánuje vytvoriť blockchain smartfón s názvom HTC Exodus.

Finney Smartphone

Finney je návrh od spoločnosti Sirin Labs. Ich motto je vytvoriť futuristický mobilný telefón pre vek blockchainu. Jeho cena je 1 000 USD. Cieľ je priniesť ho na trh už tento rok.

Jeho parametre sú:

  • Čip Qualcomm Snapdragon 845
  • 128 GB pamäť
  • 6GB RAM
  • Batéria 3280 mAh
  • 6 palcový displej s pomerom strán 18: 9
  • Fotoaparát 12 MP vzadu a 8 MP fotoaparát vpredu
  • Slot pre SD karty s možnosťou max. 2 TB

Finney by mal mať zabudovanú cold wallet pre kryptomeny. Peňaženka sa aktivuje prostredníctvom fyzického bezpečnostného prepínača, ktorý po zapnutí vypne všetky nešifrované komunikácie. Peňaženka zostane offline, ak nie je cielene aktivovaná.

HTC Exodus

V súťaži o vytvorenie prvého blockchain smartphone bojuje aj spoločnosť HTC. Plány naznačujú, že by mohol byť hotový už v treťom kvartály tohto roku.

Podľa informácií na ich webových stránkach bude mať HTC Exodus podporu pre cold wallet s podporou obnovy. Každý telefón bude fungovať ako uzol na blockchaine, čím môže vykonávať rôzne aktivity. Zatiaľ zostáva nejasné, ako to chce HTC uskutočniť.

Top 5 kryptomien pod dolár s obrovským potenciálom. Ktoré to sú ? 

O tomto telefóne zatiaľ nie je dostatok informácií, ale CEO spoločnosti odhalil, že úzko pracujú s vývojármi CryptoKitties. Táto hra a ďalšie dApps budú pravdepodobne predinštalované v Exoduse. Ďalej vznikajú konšpiračné teórie, že telefón by mal byť schopný ťažiť kryptomeny, ale tieto informácie zatiaľ nie sú potvrdené.

Je svet pripravený pre budúcnosť blockchain smartfónov?

Smartphony Finney a Exodus sú vlajkové lode, ktoré budú podporovať cold wallet a podporu pre dApps. Toto sú funkcie, ktoré môžu presvedčiť niektorých užívateľov. Na druhej strane kryptomenových nadšencov vo svete je malé percento a tí už väčšinou majú svoje kryptomeny bezpečne uložené. Každopádne šifrovacie zariadenia by už mohli zaujať väčšiu skupinu ľudí a pravdepodobne preto si HTC Exodus objednalo už niekoľko tisíc nadšencov. Aj keď myšlienka blockchain smartphonov znie inovatívne, zostáva neisté, ako na to svet zareaguje.

1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart