Bitcoin vs. Moderná monetárna teória

„Prechádzame najhorším hospodárskym poklesom od Veľkej hospodárskej krízy,“ hovorí hlavná ekonómka Medzinárodného menového fondu (MMF) Gita Gopinath. Nadchádzajúci hospodársky pád bude výsledkom opatrení, ktoré zaviedli vlády po celom svete v snahe bojovať proti šíreniu koronavírusu.

Keďže viacero centrálnych bánk začína tlačiť peniaze s cieľom stimulovať ekonomiku ďalším kolom kvantitatívneho uvoľňovania, ekonomická teória sa dostáva do popredia verejnej politiky. V tomto článku diskutujeme o Modernej monetárnej teórii v dnešnom svete, a o tom, ako sa vzťahuje na Bitcoin (BTC).

Prečítajte si tiež: Plustoken 2.0? Wotoken okradol investorov až o 1,1 miliardy dolárov

Vysvetlenie Modernej monetárnej teórie

V skratke – Moderná monetárna teória (MMT) je ekonomická teória, ktorá naznačuje, že vlády vydávajúce svoje vlastné fiatové meny by mali tlačiť toľko peňazí, koľko potrebujú.

Podľa MMT nie sú vládne výdavky obmedzené na prostriedky pochádzajúce z daní a dlhov. Namiesto toho sporná ekonomická teória navrhuje, že vlády môžu tlačiť toľko peňazí, koľko potrebujú na svoje výdavky, nakoľko majú monopol na vydávanie peňazí.

Oponenti MMT zdôrazňujú, že „nekonečné“ tlačenie peňazí bude viesť k masívnemu vládnemu dlhu a prudkému zvýšeniu inflácie. Priaznivci MMT sa však domnievajú, že vlády nikdy nebudú platobne neschopné, nakoľko môžu tlačiť peniaze, aby splatili svoje dlhy. Okrem toho veria, že proti inflácii sa dá bojovať politickými opatreniami (napríklad zdaňovaním), a že k nej skutočne môže dôjsť len vtedy, ak budú „skutočné zdroje“, ako napríklad práca, kapitál a prírodné zdroje, úplne vyčerpané.

Bývalý predseda Federálneho rezervného systému, Alan Greenspan, raz povedal: „Spojené štáty môžu zaplatiť akýkoľvek dlh, ktorý majú, pretože na to stále môžeme vytlačiť peniaze. Pravdepodobnosť platobnej neschopnosti je teda nulová.“

Hoci to môže znieť nezmyselne, svojím spôsobom mal pravdu. Keď sa vládny dlh Spojených štátov v júli 2011 posunul smerom k svojmu „dlhovému stropu“, Kongres schválil Zákon o kontrole rozpočtu s cieľom zvýšiť dlhový strop, aby sa nestalo, že Spojené štáty nebudú môcť splniť svoje záväzky.

Aj keď rozhodnutie o zvýšení dlhového stropu nebolo spojené s tlačením peňazí centrálnymi bankami, poukázalo to na schopnosť vlády vytvoriť svoje vlastné pravidlá, ktoré sú zjavne nad zákonmi voľného trhu. A tlač peňazí je jedným z nich.

MMT sa vracia, no nie každý ju podporuje

Moderná monetárna teória sa vracia, s podporou Alexandrie Ocasio-Cortez Bernieho Sandersa, ktorí ju predstavujú ako životaschopné riešenie dnešných ekonomických problémov.

Okrem toho, nedávne stimulačné balíčky Spojených štátov, zahŕňajúce tlačenie peňazí Federálnym rezervným systémom v snahe o posilnenie ekonomiky, ukazujú, že do istej miery je MMT súčasťou sveta modernej ekonomiky.

Zatiaľ čo ekonómovia sa radi hádajú o ekonomickej teórii, rovnako ako sa krypto komunita na Twitteri rada háda o všetkom možnom, MMT si do určitej miery našla svoju cestu medzi opatrenia hospodárskej politiky. To však neznamená, že ju každý podporuje. Zoznam významných ekonómov, ktorí sú proti MMT, je pravdepodobne dlhší, ako zoznam jej podporovateľov.

Napríklad, predseda FED-u Jerome Powell nedávno na rokovaní Senátu uviedol: „Myšlienka, že deficit nehrá rolu v krajinách, ktoré si môžu požičiavať vo svojej vlastnej mene, je podľa mňa jednoducho nesprávna.“

Podobné názory zastávajú napríklad aj bývalý minister financií Larry Summers, bývalý hlavný ekonóm MMF Kenneth Rogoff, a ekonóm a nositeľ Nobelovej ceny Paul Krugman, ktorí nesúhlasia s názorom, že tlačenie nekonečného množstva peňazí nemôže poškodiť ekonomiku.

Často citovaným, aj keď extrémnym príkladom nadmernej tlači peňazí je Zimbabwe. Keď prezident Mugabe v roku 2000 spustil tlač peňazí, Zimbabwe začalo trpieť hyperinfláciou, ktorá viedla k poklesu zimbabwianskeho dolára o menej než desať rokov neskôr. Aj keď sa ekonomika Zimbabwe nedá porovnávať s ekonomikou v Spojených štátoch, tento prípad je pripomienkou toho, čo môže ekonomike spôsobiť nekontrolované zvýšenie dodávok peňazí.

Bitcoin vs. MMT

Či už s Modernou monetárnou teóriou súhlasíte alebo nie, isté je, že Bitcoin túto ekonomickú teóriu vyvracia.

Popredná svetová digitálna mena má fixné zásoby a deflačný emisný model. Jej celkové zásoby nemôžu byť zvýšené centrálnou bankou a jej emisný model nemôže byť zmenený prostriedkami vládnej politiky. To je v ostrom protiklade k systému fiatových mien, ktorý je do veľkej miery poháňaný zásahmi vlády.

Keďže väčšina bitcoinerov preferuje rakúsku ekonomickú školu, nemalo by byť prekvapením, že MMT u nich nie je veľkým hitom. Bitcoiner a partner spoločnosti Castle Island Ventures, Nic Carter, v blogovom príspevku napísal, že MMT je „skvelým akceleračným zverstvom, podľa ktorého Štáty môžu zdanlivo nakupovať neviazané množstvá akéhokoľvek tovaru dostupného na predaj vo svojej vlastnej mene, pričom kašlú na následky.“

Hoci je veľa vecí, v ktorých sa bitcoinová komunita nezhoduje, cieľ vytvoriť „stabilnú menu“ zdieľajú takmer všetci. A aby sa mena stala stabilnou, musí byť vzácna a oslobodená od zásahov štátu, čo by naznačovalo, že Bitcoin je stabilnejší než americký dolár. V „bitcoinovom svete“ by MMT nemohla existovať, pretože jednoducho nemôžete vyťažiť viac Bitcoinov, než sa ich vyťažiť dá.

Zdroj: cryptonews.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart