Bitcoin versus Defi: Pre koho bolo tento rok ziskovejší?

Decentralizované financie alebo DeFi tento rok prešli dlhou a rýchlou cestou. Bitcoin tiež urobil pozoruhodný pokrok ak porovnáme jeho cenu pred rokom. Ale pre ktoré z týchto aktív je tento rok ziskovejší?

Pre nezainteresovaných DeFi je systém uloženia krypto kolaterálu do decentralizovanej siete pôžičiek riadenej inteligentnými zmluvami – smart kontraktami. Je to úplne nový spôsob prístupu k financiám vo svete, v ktorom sa súčasný bankový systém jasne rozpadá.

Objavilo sa niekoľko platforiem a v roku 2019 došlo k prudkému nárastu vkladu a návratnosti výnosov. Ethereum je platformou pre DeFi a Maker má na trhu hlavný podiel s viac ako polovicou všetkých aktív.

TokenAnalyst sa v tomto roku pozrel na zisky pre Bitcoin a aj DeFi platformy. Pri investovaní 1 000 USD 1. januára by BTC priniesol zisk 133%, zatiaľ čo kúpa ETH by priniesla iba 36%. Platformy DeFi ponúkajú podstatne menej.

RIZIKO versus ZISK

Tu je potrebné poznamenať, že Bitcoin je vysoko špekulatívny a veľmi volatilný. Investičné riziko je preto podstatne vyššie, ale aj odmena. Platformy DeFi nie sú navrhnuté tak, aby boli vysokorizikovými investičnými nástrojmi, ale majú nahradiť banky ponúkajúc vyššie výnosy, a preto uspeli.

Bitcoin existuje už desať rokov, zatiaľ čo DeFi je len v prvom roku skutočného rastu. Od začiatku roka vzrástla suma investovaná do spoločnosti DeFi podľa defipulse.com o 140%. Takže podľa týchto čísel decentralizovaný finančný ekosystém v tomto roku narástol viac ako Bitcoin.

V súčasnosti je v platformách DeFi zablokovaných 660 miliónov dolárov a rekordný objem ETH 3,5 milióna kusov. Keď sa svet ponorí hlbšie do dlhov, a úrokové sadzby klesajú do záporného pásma, ľudia budú hľadať alternatívne formy investovania.

Uzamknutie digitálnych aktív v rámci zabezpečenej zmluvy DeFi smart zvyčajne prináša výnos 5 až 20 percent ročne. Vzhľadom na to, že Ethereum je v súčasnosti chrbtovou kosťou celého ekosystému, ďalší rast bude mať za následok aj vyšší dopyt po ETH, takže príjmy by mohli byť dvojnásobné.

Bitcoin sa bude vždy považovať za uchovávateľa hodnoty alebo digitálne zlato, zatiaľ čo Ethereum a DeFi sa zdajú byť budúcnosťou decentralizovaných internetových peňazí. Svet je na vrchole veľkého posunu paradigmy, pokiaľ ide o finančné systémy, a budúcnosť musí byť jednoznačne decentralizovaná, pretože súčasný systém je zjavne chybný.

Zdroj:https://bitcoinist.com/bitcoin-vs-defi-which-was-most-profitable-this-year/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart