Bitcoin sa výrazne prepadol na cene – prečo netreba panikáriť?

Rýchlo všetko predať! Bitcoin padá, želajte si niečo. Bitcoin, zase iba preukázal, že je bublina. Panika je na mieste, veď Bitcoin ide na nulu. Tak, aj takéto frázy, vety alebo pre niekoho zbožné želania narastajú vždy, keď Bitcoin prestane rásť a spraví výraznejší pohyb smerom dole. Ľudia, ktorí tento sektor nepoznajú tak dobre alebo tí, ktorí ho kritizujú kedy sa len dá (však Peter Schiff?), preto práve v tomto čase radi vyťahujú všetky „problémy,“ s ktorými sa Bitcoin musí pasovať a uvádzajú to ako dôvody, prečo pôjde na 0. Z veľkej časti však ide iba o paniku, neskúsenosť alebo jednoducho tvrdohlavosť zo strany daných kryptohaterov, ktorí sa snažia celej tejto komunite iba uškodiť. Korekcie na trhoch sú totižto nielenže zdravé, ale taktiež aj potrebné a tak sa nikto nemôže čudovať tomu, čo Bitcoin aktuálne robí.

Prepad o 12 % nič neznamená

Áno, je pravda, že Bitcoin sa prepadol o približne 12 % iba za pár hodín, pričom si dokonca iba za jednu hodinu odpočítal až 1 000 dolárov zo svojej hodnoty. Na rôznych grafoch (ako 1H, 2H či 4H) vyzerá táto sviečka pomerne hrozivo,  avšak treba si uvedomiť, že takéto pohyby nie sú pri Bitcoine ničím novým ani výnimočným.

Prečítajte si tiež: Vníma USA čínsky digitálny yuan ako národnú hrozbu?

Čo je však oveľa podstatnejšie je dať si celú situáciu, ktorá sa okolo BTC deje, do vhodnej perspektívy. Bitcoin „zletel“ o 1 000 dolárov v čase, keď sa napríklad na burze Coinbase obchodoval za 19 500 dolárov. ATH Bitcoinu na tejto burze je 19 890, čo znamená, že Bitcoin bol iba 400 dolárov od prekonania svojho ATH na tejto burze. V tom čase by tak BTC stačilo spraviť menší ako 2,5 % pohyb smerom nahor a Bitcoin by dosiahol najvyššiu obchodovanú sumu na tejto burze.

Vyberanie ziskov?

Prepad práve z týchto úrovni nie je prekvapujúci. Jeho dôvody si každý môže interpretovať ako chce, avšak ak sa pozrieme na predošlé týždne a pohyb, aký sme videli, tak sa BTC mohlo pohnúť smerom dole najmä ako súčasť profit takingu (vyberania ziskov). Ak sa pozrieme napríklad na týždenné sviečky, Bitcoin stúpal neprestajne od začiatku októbra. Za ten čas spravil zisk takmer 90 %, čo je viac ako 10 % týždenne. Je tak pochopiteľné, že pokiaľ sa niekto nachádzal v long pozícii už od začiatku októbra a neveril v prekonanie ATH, tak si jednoducho vybral zisk a svoju pozíciu uzavrel.

A to dokonca ešte musíme zvážiť, že tohtoročné low Bitcoinu bolo na sume približne 3 800 dolárov, ktorá nastala počas marcových prepadov spojených s koronakrízou. Od tejto sumy sa tak Bitcoinu podarilo zhodnotiť o viac ako 400% za približne polroka, pričom si Bitcoin od svojho low pripísal iba dve „výraznejšie“ korekcie (v polovici mája približne -8% a koncom augusta približne -13%).

Stačí zachovať chladnú hlavu

Aj kvôli tomu, ako sa Bitcoinu darilo v posledných týždňoch sa dala očakávať akákoľvek korekcia. Nič totižto nemôže rásť večne a tak by nebolo na mieste si myslieť, že Bitcoin je výnimka. Navyše, pár hodinový dump ešte neznamená, že Bitcoin teraz mieri na 8 000 dolárov. Rovnako to ani neznamená, že nás čakajú roky bear marketu. Kľudne môže ísť len o čiastočný nádych pred prerazením ATH. Množstvo indikátorov už bolo totižto veľmi prepálených a vyslovene si žiadalo čiastočnej úľavy a pohybu nadol.

Hlavu ale určite netreba mať v smútku a tobôž netreba panikáriť. Pokiaľ ste hodler, tak väčšia korekcia v podobe 30-40 % prepadu, ku ktorému môže kľudne postupom času prísť, vám môže priniesť ďalšiu pomerne dobrú možnosť dokúpiť na dlhodobý hodl. Naopak pokiaľ ste trader, tak takéto obdobie zvýšenej volatility vám prinesie možnosť zaujímavých ziskov z výrazných a častých pohybov. Práve preto treba zachovať chladnú hlavu a udržať si vhodnú perspektívu na to, čo nás v kryptomenovom svete môže čakať v najbližších 12 – 18 mesiacoch.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart