Bitcoin: Príklad globálnej rezervnej meny bez použitia zbraní.

Historicky sa mena najsilnejšej krajiny stala aj globálnou rezervnou menou. Momentálne je touto menou americký dolár ale postupne stráca silu. Bitcoin má ambíciu a potenciál stať sa prvou celosvetovou menou bez dohôd mocností a bez použitia zbraní. Podarí sa mu to alebo nie?

Krajina s najsilnejšou armádou historicky implementovala svoju národnú menu ako globálnu rezervnú menu. Začalo to striebornou Drachmou starovekých Atén počas 5. storočia pred naším letopočtom. Ďalej bol Rím, keď vydal mincu Zlatý Aureus od 1. storočia pred až do 4. storočia nášho letopočtu a potom ho v roku 312 nášho letopočtu nahradili strieborným Dinárom.

Ako padla Západorímska ríša a Východorímska ríša prosperovala, strieborný Dinár bol nahradený „byzantskými mincami“ alebo „zlatým Solidusom“, ktorý vznikol variáciou razenia mincí z Rímskej ríše. Počas prvých 1000 rokov nášho letopočtu bol zlatý Solidus postupne znehodnotený a nakoniec ho cisár Alexios Komnenos nahradil „hyperpyrónom“, rafinovanou zlatou mincou, ktorá mala o 20% menej zlata. Už v minulosti panovníci špekulovali a znehodnocovali mince.

Ku koncu 7. storočia sme videli vzostup islamského dináru až do 13. storočia keď sa Florenské Fiorino stalo celosvetovo dominantnou menou, ktorú v 15. storočí nasledovalo Benátske Ducato. Potom v 17. storočí prevzal prvenstvo holandský Gulden a v 19. storočí to bola britskú Libru ako najdôležitejšiu mena na svete. Libra zostala globálnou rezervnou menou až do druhej svetovej vojny.

V tomto čase sa už stal americký dolár svetovou rezervnou menou a túto pozíciu si udržal doteraz. Ako bolo spomenuté na začiatku tohto článku, globálna rezervná mena bola pod kontrolou toho, kto bol v tom istom čase svetovou veľmocou. Tento trend sa však pomaly ale isto zmení.

V minulosti prevládala krajina s vynikajúcou vojenskou palebnou silou a taktikou. Záležalo na tom, kto má väčšiu silu na zemi, na mori alebo vo vzduchu. Ale vzhľadom na to, kam v budúcnosti smerujeme, nie sú bomby, náboje, tanky, lode a bojové lietadlá tak dôležité, ako kedysi boli. Prejdeme z fyzickej do kybernetickej vojny.

Nemusíme už posielať vojakov do boja, aby sme mohli zaútočiť na kritickú infraštruktúru krajiny (napr. elektrická sieť, bankový systém, mediálne publikácie atď.). Vojna sa stáva ešte menej potrebnou, keď môžeme útočiť americkým dolárom a odrezať celé krajiny z medzinárodného finančného systému (napríklad Venezuela, Irán, Severná Kórea atď.)

Je tu však jeden problém s touto vojenskou, ekonomickou a kybernetickou stratégiou.

Čo sa stane, ak nebudeme môcť zaútočiť na krajinu prostredníctvom vojenskej palebnej sily, ekonomickými sankciami alebo kybernetickým útokom?

To môže spočiatku znieť ako smiešna otázka, ale nie je to tak. Či sa nám to páči alebo nie, existuje “skupina” ľudí, ktorá vytvorila novú menu Bitcoin, ktorá sa pomaly ale isto blíži ku globálnej rezervnej mene.

Títo ľudía alebo Satoshi Nakamoto urobili niečo, čo bolo v súčasnosti nepochopené.Tvorcovia Bitcoinu sa zameriavali skôr na obranu než na útok. Namiesto vytvorenia plánu na získanie nadradenosti útokom na iné krajiny alebo meny je Bitcoin navrhnutý tak, aby prežil akýkoľvek útok.

Dalo by sa povedať, že táto stratégia je v súlade s presvedčením, že „najlepším útokom je neprelomiteľná obrana“.

Pozrime sa na tri hlavné hrozby statusu globálnej rezervnej meny:

Vojenská prevaha – Ak ovládate globálnu rezervnú menu a váš status supervelmoci padol, historicky ste stratili aj status globálnej meny. Bez ohľadu na to, ako sa národné štáty pokúšajú, neexistujú žiadni jednotlivci, spoločnosti ani fyzické miesta na útok alebo žiadna osoba ani skupina nekontroluje Bitcoin. Ak by národný štát mal jednotlivca zajať alebo zabiť, nič by sa nezmenilo. Ak by národný štát vyhodil do povetria všetky ťažobné zariadenia vo svojej krajine, nič by sa nezmenilo. Jednoducho, decentralizovaná povaha Bitcoinu robí vojenskú prevahu irelevantnou.

Hospodárske sankcie – Spojené štáty odviedli skvelú prácu, keď obhájili svoj globálny rezervný status tým, že útočili americkými dolármi. Nanešťastie pre vedúcu svetovú menu neexistuje žiadny jednotlivec, spoločnosť ani krajina, ktorú by sankcionovali v snahe zastaviť Bitcoin. Nikto nie je pod kontrolou, preto sa ekonomické sankcie stávajú tiež irelevantnými.

Kybernetická vojna – Za posledných 10 rokov sa Bitcoin stal najbezpečnejšou počítačovou sieťou na svete. Existujú stovky miliárd dolárov ako stimul pre niekoho, aby úspešne zaútočil na systém, ale nikomu sa to nepodarilo. Okrem toho sa sieť stáva silnejšia každý deň , čo zvyšuje bezpečnosť. Kvôli Bitcoinovej decentralizovanej povahe sú taktiky kybernetickej vojny irelevantné.

Čo to teda znamená?

Bitcoin je prvá svetová mena, ktorá (1) nie je krytá národným štátom a (2) má schopnosť odolať všetkým útokom každého národného štátu na svete. Doslovne povedané prístup „obrana na prvom mieste“ pri tvorbe Bitcoinu nás pravdepodobne priviedol k svetu, kde sa prevaha meny mení z vojenskej / ekonomickej / kybernetickej na obrannú prevahu.

Bitcoinove ministerstvo obrany nemá žiadne náboje, žiadne bomby, žiadne lode, žiadne stíhačky ani žiadnych vojakov. Má tisíce dobrovoľníkov a milióny počítačov po celom svete, ktorí spolupracujú, aby zabezpečili, že neexistuje jediný bod zlyhania. Svet sa rýchlo mení. Za rohom sú národné štáty. A Bitcoin je spiaci gigant, ktorý má dobrú pozíciu na to, aby sa stal prvou globálnou rezervnou menou bez toho, aby sa musel zapojiť do konfliktu.

Zdroj: Upravené z Newsletter Anthony Pompliana.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart