Bitcoin prekonáva jedno ATH za druhým – bude nasledovať aj cena?

Bitcoin je pri chuti. Od polovice septembra takmer neprestajne rastie na cene, čím sa výrazne mení aj sentiment okolo najväčšej kryptomeny. Množstvo investorov už začína pokukovať po novom ATH, pričom sleduje najmä sumu 20 000 dolárov, ako tú aktuálne najpodstatnejšiu pre Bitcoin. Avšak pokiaľ sa pozrie človek trošku ďalej ako len na cenu, zistí, že Bitcoin už v mnohých fundamentálnych aspektoch svoje doterajšie ATH prekonal a potvrdzuje, že aktuálna bullish nálada má svoje odôvodnenie.

Niekoľko nových ATH

Bitcoin bol už v istých momentoch v posledných hodinách len 10 % od toho, aby prekonal svoje cenové ATH. Táto metrika je pravdepodobne tou najsledovanejšou, akú kryptomenový svet má. Okrem toho sa však ale úspech Bitcoinu dá zmerať aj inými, rovnako zaujímavými štatistikami alebo informáciami. Jednou z nich je napríklad celková trhová kapitalizácia Bitcoinu, ktorá už svoje ATH prekonala.

Celková trhová kapitalizácia Bitcoinu sa iba včera dostala nad svoje maximum z roku 2017. Vtedy bola na hodnote približne 334 miliárd dolárov, pričom bola v posledných hodinách zaznamenaná kapitalizácia už viac ako 337 miliárd dolárov, čím vytvorila nové ATH.

Prečítajte si tiež: Ďalší DeFi hack – Origin Protocol prišiel o viac ako 7 miliónov dolárov

Ani zďaleka však nejde o jedinú štatistiku, kde bolo v posledných dňoch prekonané ATH. To bolo napríklad prekonané aj v celkovom počte peňaženiek, ktoré držia aspoň 10 dolárov v najväčšej kryptomene. Podľa analýzy spoločnosti Coin Metrics je on-chain adries s viac ako 10 dolármi približne 18 miliónov, pričom v koncom roku 2017 to bolo iba 14 miliónov.

Zaujímavosťou taktiež je, že veľmi blízko ku prekonaniu ATH má aj počet nových Bitcoin adries, ktoré sú vytvorené za jednu hodinu. Spoločnosť Glassnode dnes informovala, že počas dnešného dňa bolo vytvorených v priemere za jednu hodinu až 25 000 nových Bitcoin adries, čo sa naposledy udialo v januári roku 2018. ATH v tejto štatistike je až na 32 500 adresách a tak si na neho budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Prečo sa netreba zblázniť?

Okrem vyššie spomenutých štatistík sa ešte mnoho z nich nachádza blízko ku svojmu ATH alebo už nad predošlým ATH. Medzi štatistiky patria napríklad Bitcoin Options Open interest, Realized Capitalization, Open Interest na CME Bitcoin Futures alebo pár BTC/TRY (Bitcoin a turecká líra), kde Bitcoin suverénne prekonal svoje ATH z roku 2017.

Napriek tomu ale netreba zabúdať na to, že Bitcoin rastie takmer bez korekcie už niekoľko týždňov. Trhom poriadne neotriasli ani len americké voľby a vidieť jednu zelenú sviečku za druhou síce určite poteší (pokiaľ Bitcoin neshortujete), ale vždy treba mať na pamäti, že trh si potrebuje po každom významnom raste aj „oddýchnuť.“ Nič totižto nerastie večne a to s určitosťou platí aj pre Bitcoin, ktorý skôr či neskôr bude musieť zažiť väčšiu korekciu v hodnote niekoľko desiatok percent.

Samozrejme, že nikto nemôže sľubovať, že Bitcoin sa ešte dostane na 5 000 či 10 000 dolárov. Stať sa to síce môže, avšak s nárastom veľmi zaujímavých fundamentov ako halving, záujem inštitucionálnych investorov alebo podpora miliardárov je možné, že tento rast bol iba malou ochutnávkou toho, čo nám môže priniesť pohalvingový rok a preto je čakanie na 5 000 dolárov za Bitcoin pravdepodobne zbytočné. Nech je to akokoľvek, netreba zabúdať na to, že kryptomeny sú stále veľmi rizikovou investíciou a preto by sa do nich mali vkladať len také financie, ktoré si môžete dovoliť stratiť.

Zdroje: https://eng.ambcrypto.com/, https://medium.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart