Bitcoin nevydrží, ale krypto pretrvá: Edward Snowden

Americký informátor v exile Edward Snowden sa zapojil do konverzácie okolo bitcoinu a vyhlásil, že aj keď sa hviezda trhu pomaly vytratí, užívanie kryptomien neskončí.

V rozhovore s Benom Wiznerom povedal, že viera, že bitcoin bude fungovať ako globálna mena sa nerozplynie, len presunie na inú kryptomenu.

Vzácnosť a viera

Pri odpovedi na otázku, či verí, že má bitcoin z dlhodobého hľadiska skutočnú hodnotu, Snowden porovnal bitcoin k papierovým peniazom a poukázal na to, že jediný rozdiel medzi nimi je viera vytvorená štátnou podporou. Podľa jeho názoru, zatiaľ čo bitcoin a iné krypto aktíva majú veľmi obmedzenú fundamentálnu hodnotu, predovšetkým dva dôvody zabezpečia, že bitcoin zostane v blízkej budúcnosti životaschopným. Prvým je podľa neho vzácnosť, ktorá je spôsobená limitovaným množstvom 21 miliónov BTC. Táto vzácnosť vytvára konkurenciu pri ťažení zostávajúcich miliónov bitcoinov a dáva mu určitú hodnotu. Druhým, a z jeho pohľadu dôležitejším, dôvodom je fakt, že veľká časť verejnosti ho považuje za dôveryhodný spôsob výmeny.

Podľa Snowdena viera v kryptomeny, ako spôsob presúvania skutočnej peňažnej hodnoty je prenosná a prežije smrť bitcoinu. Podľa jeho slov: Táto viera umožňuje kryptomenám každý deň presúvať obrovské množstvo peňazí po celom svete elektronicky, bez zapojenia bánk. Jedného dňa bude Bitcoin s veľkým B preč, no pokiaľ budú existovať ľudia, ktorí budú chcieť presúvať peniaze bez bánk, kryptomeny budú mať hodnotu.”

Veľká užitočnosť, slabá realizácia

Snowden, ktorý žije v azyle v Rusku od roku 2013, tiež povedal, že napriek tomu, že predpovedá zánik bitcoinu, ho má rád kvôli všetkým príležitostiam a možnostiam, ktoré vytvára po svete. Uviedol seba ako príklad:

Povedzme, že Bank of America nechce spracovať platbu niekomu, ako som ja. V starom finančnom systéme má veľký vplyv, rovnako ako ostatné banky, takže to môže spraviť. Ak tínedžer vo Venezuele chce dostať zaplatené za prácu, ktorú robil pre niekoho z Paríža, tvrdou menou, čo je miestnymi úradmi zakázané, kryptomeny to môžu uskutočniť. Bitcoin možno zatiaľ nie je súkromnými peniazmi, no je prvými “slobodnými” peniazmi.”

Ďalej kritizoval hashovaciu paradigmu a uviedol, že ani jedna z dvoch hlavných hashovacích metód nie je skvelá a mali by byť vyvinuté nové metódy. Proof-of-Work označil ako aktivitu, ktorá ničí životné prostredie a je naklonená bohatým, a Proof-of-Stake ako priamy dar bohatým v nádeji, že ich nenásytnosť udrží systém v behu.

Zdroj: 1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart