Bitcoin ETF – Čo si myslia experti?

Od roku 2017 odmietol SEC najmenej tri pokusy o Bitcoin ETF (exchange-traded fund) od rôznych skupín. Minulý mesiac sa však CBOE (The Chicago Board Options Exchange) vrátila s revidovanými požiadavkami. Toto rozhodnutie vyvolalo názory o tom, či vôbec potrebujeme Bitcoin ETF. Niektorí experti veria, že potenciálne spustenie ETF môže byť hlavným katalyzátorom veľkého pohybu, ktorý dostane kryptomeny do mainstreamu.

Zaujímavá myšlienka

Slovami „An Interesting Idea“ sa vyjadril Michael Vogel zakladateľ Netcoins, hoci si nemyslí, že je to dôležité pre dlhodobý úspech Bitcoinu. Podľa neho sa jedná o ďalší krok k legitimácií Bitcoinu v očiach Wall Street a tradičných financií. Jednalo by sa tak skôr o vplyv na cenu, kvôli zvýšenému objemu obchodovania. Musíme však mať na pamäti, že to nie je hlavný účel Bitcoinu.

Rozhodne to nie je potrebné

Alena Vranová – poradca pre obchodné stratégie vo firme Trezor sa vyjadrila, že Bitcoin ETF nie je nevyhnutná pre vývoj Bitcoinu. Určite však môže otvoriť dvere k veľkému množstvu nových investorov, ktorým ETF potvrdí legitímnosť Bitcoinu. Vranová naznačila že v krátkodobom časovom horizonte bude mať publicita spojená s ETF pozitívny dopad na cenu Bitcoinu.

Tiež povedala: „Každý, kto chce držať kryptomeny, prosím uistite sa, že ste dostatočne zabezpečený proti hackerom, pretože ich záujem takisto rýchlo rastie.“

Nič prevratného

Dan Coe je partner v spoločnosti CryptoCrest a vysvetľuje, že ETF je akýkoľvek fond (vzájomný, hedgeový, atď) obchodovaný na burze. Tiež dodal, že ETF je často obchodované s regulovanými aktívami na SEC (Securities and Exchange Commission) alebo CFTC to však kryptomeny momentálne nie sú. V dôsledku toho by fond, ktorý by ich obchodoval musel zaregistrovať svoje podiely akcionárov vo fonde ako cenné papiere, ale tieto obchody sú stále neregulované. To môže zvýšiť zdržanlivosť SEC, aby niečo podobné dovolila.

Čo sa týka významu ETF pre Bitcoin, mohlo by sa jednať o dobrý smer pre brokerov, ktorý by mohli predávať členstvá tohto typu.

Zatiaľ čo komunita očakáva novú vlnu založenú na fundamente SEC, investori uvažujú nad dlhodobými a krátkodobými následkami, ktoré môžu vzniknúť povolením, alebo zamietnutím ETF. Bez ohľadu na výsledok sa čoraz viac zvyšuje povedomie a záumem o Bitcoine. Rovnako s vývojom blockchainu sa zlepšuje aj stabilita a škálovateľnosť, ktorá je potrebná pre masové prijatie.

1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart