Bitcoin ETF čaká na schválanie od SEC

Po spustení Bitcoin Futures kontraktov cena Bitcoinu vzrástla  z 10 na 20 000 dolárov a následne stratila 2/3 zo svojej ceny. Volatilita na trhu sa zvýšila a dve z najväčších svetových búrz s derivátmi CBOE (Chicago Board Options Exchange) a CME group zaznamenali zvyšujúci objem obchodov. CBOE naviac dúfa, že založia nový burzový fond (ETF), ktorý zatiaľ čaká na schválenie od americkej komisie pre burzu a cenné papiere.

Kontrakty sa stále navyšujú

Aj keď boli kryptomenové trhy za posledné dva štvrťroky mínusové, ich povesť a záujem inštitucionálnych investorov sa zvyšuje. Dôležitou informáciou je aj to, že CBOE a CME Group predali v druhom štvrťroku 2018 výrazne vyšší obnos kontraktov, ako v prvom štvrťroku. CBOE predáva približne 2500-18 000 Bitcoin Futures kontraktov denne a dúfa, že tieto trhy s derivátmi pripravia cestu k obchodovanie s ETF. CME Group má približne o polovicu menšie objemy uzatvorených obchodov ako CBOE.

Osud CBOE obchodovania s Bitcoin ETF sa rozhodne 16. augusta

Dňa 9. júla spoločnosť CBOE oznámila, že podala žiadosť na americkú komisiu pre burzu a cenné papiere (SEC), aby im umožnila obchodovať s Bitcoin ETF, ktorý bude krytý Vaneck Solidx Bitcoin Trust. SEC má podať svoje rozhodnutie do 16. augusta tohto roku (SEC môže požiadať o 45 dňové predĺženie tejto lehoty). Správne postavené a podporované Bitcoin ETF bude navrhnuté tak, aby poskytovali určitú poistku, ktorá pomôže ochrániť akcionárov pred operačným rizikom z držania Bitcoinu.

SEC pri tejto príležitosti preskúma aj súčasné Bitcoin Futures. Zatiaľ čo sa objem kontraktov na tomto regulovanom prostredí zvýšil, zdá sa, že investori majú neutíchajúci záujem o tento produkt a mnohí si myslia, že je prirodzeným krokom, aby nasledovalo ETF.

Záver

Bitcoin pomaly dospieva a je len otázka času, kedy sa pripoja aj ďalšie inštitúcie, ktoré budú chcieť držať, alebo obchodovať s touto kryptomenou. Spoločnosti ako CBOE a CME sa snažia vytvoriť prostredie, ktoré bude bezpečné pre inštitucionálnych investorov. Podľa najnovších informácii aj spoločnosť BlackRock, poskytovateľ najväčšieho ETF na svete, vytvorila pracovnú skupinu na preskúmanie ich angažovania v Bitcoine. Ak americká SEC povolí obchodovanie s ETF môže to znamenať veľký krok pre Bitcoin a kryptomeny celkovo.

1 2

Prednaška v Trnave už tento štvrtok 19.7. Všetci ste srdečne pozvaní. 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart