Bitcoin Cash má za sebou hardfork – čo o ňom musíte vedieť?

Fork kryptomien, pri ktorom sa zvyčajne delí jedna kryptomena na dve, je veľmi známym konceptom v tomto svete. Napriek tomu, že v poslednom čase išli forky pomerne do úzadia, neznamená to, že z času na čas nedôjde ku nejakému zaujímavejšiemu rozdeleniu. To nastalo aj včera na jednej z najväčších kryptomien – Bitcoin Cash. Jeho sieť sa rozdelila na Bitcoin Cash Node (BCHN) a Bitcoin Cash ABC (BCHA). Čo sa teraz s touto kryptomenou udeje a aký vplyv mal fork na danú kryptomenu si povieme nižšie.

ABC vs Node

Skupina Bitcoin Cash vývojárov, ktorá bola vedená Amaurym Sechetom navrhla fork kryptomeny Bitcoin Cash už dávnejšie. Najväčšou zmenou, ktorá mala na novom forku Bitcoin Cash ABC nastať, bolo takzvané „Coinbase Rule“ (Coinbase pravidlo). To malo zaručiť, že 8 % zo všetkých vyťažených mincí kryptomeny Bitcoin Cash ABC pôjde vývojárom na finančnú pomoc so zlepšovaním a tvorením tohto projektu.

To sa ale nepozdávalo komunite Bitcoin Cash, ktorá sa nazvala Bitcoin Cash Node a aktuálne presadzuje fork pod týmto menom. Tí sa rozhodli túto „miner tax“ (daň ťažiarov) odstrániť zo svojho zdrojového kódu v novej verzii tejto kryptomeny. Práve kvôli týmto nezhodám a odlišným názorom došlo ku hard forku kryptomeny Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash Node zatiaľ víťazí

Aktuálne sa zdá, že jasným „víťazom“ tohto hard forku je Bitcoin Cash Node. Ten bol od začiatku podporovaný drvivou väčšinou minerov. Až viac ako 80 % všetkých minerov sa vopred vyjadrovalo, že v prípade hard forku plánuje podporiť verziu Bitcoin Cash Node a nie Bitcoin Cash ABC. Tak to vyzerá aj podľa hash rate, ktorá rastie práve pri Node a nie pri ABC. Svoju podporu dávali ale najavo mineri už pred forkom, kedy do vytvorených blokov pridávali správy ako napríklad „PoweredbyBCHN.“ Nárast hashratu pre túto novú sieť po úvodnom prepade, ktorý je úplne normálny, tak bol viac ako očakávaný.

Zdroje: decrypt.co

Hash rate v tomto prípade jednoducho zobrazuje záujem a podporu minerov o danú sieť. Čím viac bude rásť rozdiel medzi danými hash rates, tým viac bude vidieť to, ktorý z týchto forkov sa môže tešiť väčšej podpore zo strany komunity. Pokiaľ sa teda novému forku Bitcoin Cash ABC nepodarí získať dostatočnú dôveru a podporu zo strany minerov, hash rate môže upadnúť na toľko, že môže teoreticky táto kryptomena „zaniknúť.“

Prečítajte si tiež: Ray Dalio a Jack Dorsey v spore ohľadom Bitcoinu

Roger Ver aj burzy majú svojho „favorita“

Roger Ver, človek stojaci za forkom Bitcoinu a Bitcoin Cashu v roku 2017 sa vyjadril, že podľa neho sa v teoretickej rovine o forku ani nemôže hovoriť, pretože Bitcoin Cash ABC má na to priveľmi malú podporu.

„V tomto bode si myslím, že nie je vôbec fér nazývať toto forkom. Podľa mňa ide skôr o airdrop v ktorom dostanú držitelia Bitcoin Cash zadarmo tokeny ABC.“

Z jeho názoru je tak jasné, že je zástancom Bitcoin Cash Node (BCHN), ktorý sa môže čoskoro premenovať na BCH. To si myslia aj burzy, ktoré tento hard fork podporujú, pričom najmä kvôli drvivej podpore komunity, vidia ako úspešnejšiu verziu Bitcoin Cashu forku práve Node. Tá však ale určite bude potrebovať istý čas na to, aby preukázala, že z tohto hard forku vyšla naozaj víťazne.

Bitcoin Cash pritom nebol forknutý prvýkrát. Okrem toho, že sám vznikol ako fork Bitcoinu v roku 2017, iba o jeden rok na to sa znovu forkol na Bitcoin Cash a Bitcoin SV (Satoshi Vision). Táto jeho verzia je značne menej úspešná, avšak stále sa jej darí držať v TOP 15 podľa trhovej kapitalizácie kryptomien, pričom v čase forku si Bitcoin Cash zachoval 4. pozíciu (aktuálne už 7.). Ako sa však zdá, tak jediným skutočným víťazom pri týchto forkoch je iba pôvodný Bitcoin, ktorý je naďalej neohrozený na 1.priečke.

Zdroje: https://beincrypto.com/, https://decrypt.co/, https://www.coindesk.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart