BIS správa: Koronakríza poukázala na potrebu CBDC

O CBDC (Central bank digital currencies – digitálne meny centrálnych bánk) hovoríme stále viac a viac. Má to však svoje opodstatnenie. Tento nový druh digitálnej meny (avšak nie kryptomeny), má obrovský potenciál do budúcna. To si začína uvedomovať stále viac a viac ekonómov, rovnako ako aj finančných analytikov a bankárov. Aj najnovšia správa z BIS (Bank of International Settlements – Banka pre medzinárodné zúčtovanie) hovorí o tom, že najmä koronavírus a s ním spojená karanténa poukázala na potrebu CBDC.

Pomohol COVID-19 s príchodom CBDC?

Podľa danej správy od BIS, je aktuálne finančný svet vo fáze prechodu a veľkých zmien, v ktorých je vidno veľký vplyv najmä tradičných centrálnych bánk, ale takisto aj novovzniknutých FinTech spoločností. Práve tieto dva typy inštitúcii vyvíjajú nové platobné možnosti, ktoré by mali znížiť transakčné poplatky a naopak zvýšiť rýchlosť transakcii. Najviac by z implementácie takýchto zmien mali benefitovať najmä používatelia.

„Jednou z najaktuálnejších možností je spustenie CBDC, ktoré môžu priniesť obrovskú zmenu. CBDC môžu ponúknuť nový, bezpečný, dôveryhodný a celoplošne akceptovaný platobný systém. Môžu mať však aj oveľa väčší dopad, kedže úspešná implementácia CBDC by mohla zvýšiť konkurenciu pre súkromné spoločnosti, nastoliť vysoké bezpečnostné štandardy a podporiť inováciu v platobnom sektore, ale aj vo finančnom svete ako takom.“

Aj to odznelo v danej správe. Rovnako však táto správa od BIS jednoznačne poukázala na rozdiely medzi CBDC a kryptomenami alebo stablecoinami. Podľa BIS nemá byť vývoj CBDC vnímaný ako reakcia na kryptomeny. Naopak má ísť o pokus centrálnych bánk o technologický pokrok, ktorý by mal byť v záujme spoločnosti.

BIS pozerá na CBDC už dlhí čas

Táto správa však nie je úplne prekvapujúca, kedže BIS sa už na adresu CBDC a koronavírusu v minulosti vyjadrila. Stalo sa tak začiatkom apríla, kedy sa BIS snažila popohnať banky k tomu, aby na vývoji CBDC pracovali čo najrýchlejšie vzhľadom na rozvíjajúcu sa neistotu ohľadom koronavírusu. Neprešli odvtedy ani tri mesiace a v ďalšej správe sa Banka pre medzinárodné zúčtovanie opäť pokúša poukázať na to, ako veľmi je tento technologický a finančný krok v danej situácii potrebný.

„Pandémia koronavírusu zvýraznila nielen progres, ktorý bol v CBDC spravený, ale takisto aj úskalia a nedostatky v platobnom sektore, na ktorých bude treba výrazne zapracovať. Schopnosť platiť bezkontaktne v obchodoch, ale takisto online veľmi podporila ekonomickú aktivitu v týchto časoch. Napriek tomu, nie sú digitálne platidlá dostatočne efektívne a prístupné pre všetkých.“

Pochopiteľne, že sa z lockdownom a karanténnymi opatreniami, ktoré uzavreli nespočetné množstvo fyzických obchodov po celom svete,  extrémne navýšil dopyt po online platbách. Rovnako finančná neistota spojená s COVID-19 núti ľudí držať peniaze, namiesto toho aby ich míňali, čo má negatívny dopad na celkovú dennú transakčnú aktivitu.

Prečítajte si tiež aj tento článok: Peter Schiff: Bitcoin whales dumpujú svoje kryptomeny do GBTC

Podľa BIS by tak CBDC mohli byť jednoduchou odpoveďou na danú situáciu, pretože takéto digitálne meny sú garantované centrálnymi bankami. Práve preto nie je pokrok v tomto sektore v krajinách ako Čína vôbec prekvapujúci. Podľa BIS má Čína CBDC už testovať hneď v niekoľkých regiónoch, pričom je možné, že by ich táto krajina mohla použiť ako stimulus po koronakríze.

Zdroj: https://cryptopotato.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart