Banky premiestňujú hotovosť z Ruska do Venezuely, aby sa vyhli americkým sankciám.

Dokumenty ukazujú, že Rusko dodalo v priebehu roka do Venezuely hotovosť v hodnote 315 miliónov dolárov v očividnej snahe udržať nad vodou vládu Nicolasa Madura.

Bloomberg uvádza, že bankovky dolárov a eur boli zaslané z Moskvy do Caracasu v šiestich samostatných zásielkach od mája 2018 do apríla 2019. Podľa tejto správy získal údaje ImportGenius, poskytovateľ biznis spravodajských služieb v Scottsdale, ktorý zostavuje ruské colné záznamy, zabezpečené prostredníctvom súkromných zdrojov.

Hotovosť bola zaslaná lietadlom.

Náklady na prenos 315 miliónov dolárov na šesť spiatočných letov v celkovom množstve približne 74 020 míľ (119 124 kilometrov) by zahŕňali náklady na pohonné hmoty, zamestnancov a ďalšie súvisiace náklady, ako aj čas letu – približne 13 hodín jednosmerne – odhadovaný na 156 hodín na 12 výletov.

V júni šéf spoločnosti Binance Changpeng Zhao tweetol náklady na presunutie 1,2 miliardy dolárov cez Binance Coin: 0,015 dolárov za 1,1 sekundy. Táto krypto transakcia bola tiež sledovateľná na blockchaine.

Zatiaľ čo nadšenci pre kryptomeny poukazujú na to, že transakcie takej veľkosti stoja pár halierov, vládni úradníci často vylučujú kryptomeny za to, že majú väzby na operácie prania špinavých peňazí, teroristov a ľudí, ktorí sa vyhýbajú daniam.

Na nedávnej tlačovej konferencii označil minister financií USA Steven Mnuchin kryptomeny za „problém národnej bezpečnosti“.

Podľa Mnuchina: „Mnoho hráčov sa pokúsilo použiť kryptomeny na financovanie nezákonného správania. Ide skutočne o problém národnej bezpečnosti. Spojené štáty sú na poprednom mieste v regulácii subjektov, ktoré poskytujú kryptomeny. Nedovolíme poskytovateľom digitálnych služieb pracovať v tieni a nebudeme tolerovať používanie kryptomien na podporu nezákonných aktivít.“

Americké sankcie voči Venezuele boli v apríli rozšírené na centrálnu banku krajiny s cieľom obmedziť prístup k americkým dolárom a globálnemu finančnému systému.

Banky, zapojené do fyzických hotovostných prevodov vo výške 315 miliónov dolárov, boli moskovská Gazprombank, Evrofinance Mosnarbank a venezuelská Banco de Desarrollo Economico y Social de Venezuela, taktiež známa ako Bandes, ktorá spoluvlastní a prevádzkuje spoločnosť Evrofinance, jednu z najväčších ruských komerčných bánk.

Podľa ministerstva financií USA bola Evrofinance založená ako dvojnárodná banka na financovanie spoločných projektov Ruska a Venezuely v oblasti ropy a infraštruktúry. Gazprombank bol 16. júla 2014 pridaný do zoznamu sankcií Úradu pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC).

Evrofinance Mosnarbank bola 11. marca 2019 pridaná na zoznam sankcií Úradu pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) za účasť na činnostiach, zameraných na obchádzanie sankcií a podporu štátnej venezuelskej ropnej spoločnosti Petróleos de Venezuela S.A. („PdVSA“), ktorá bola pridaná do zoznamu blokovaných organizácií 28. januára 2019.

Podľa Bloombergu:

„Venezuelský vládny úradník, ktorý požiadal, aby nebol identifikovaný pri diskusii o citlivých záležitostiach, potvrdil, že krajina dostala zásielky hotovosti spojené s Evrofinance, ale odmietol poskytnúť bližšie detaily.

Hovorca Gazprombank Anton Trifonov odmietol komentovať akékoľvek zásielky v hotovosti, ale poznamenal, že „korešpondenčný účet Bandesu s Gazprombank, ako aj akákoľvek spolupráca medzi bankami, bola úplne ukončená v marci 2019“.“

Zdroj : https://dailyhodl.com/2019/11/02/banks-not-bitcoin-move-boatloads-of-cash-from-russia-to-venezuela-to-thwart-crippling-us-sanctions-report/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart