Atomic Swaps: Cesta k decentralizácii

Kryptomeny už niekoľko rokov prinášajú výhody vo forme toho, že sa ľudia viac nemusia spoliehať na klasické FIAT peniaze, ktoré sú riadené prostredníctvom vlád štátov a ich centrálnych bánk. Tie často sledujú svoje vlastné záujmy, ktoré ani zďaleka nemusia korešpondovať so záujmami občanov. Najväčšou pridanou hodnotou kryptomien je teda ich decentralizácia a nezávislosť od aktuálneho finančného systému. Práve atomic swaps predstavujú ďalší dôležitý krok k decentralizácii.

Atomic swaps sú pojmom, ktorý nie je vo svete kryptomien úplne novým a prvotná myšlienka vznikla už v roku 2013. Tá bola ďalej rozvíjaná niekoľko rokov a prvý atomic swap prebehol v roku 2017 medzi Litecoinom (LTC) a Decred (DCR). Neskôr pribudla možnosť zámeny LTC a BTC.

Kryptomeny nakupujeme a predávame na burzách

Vzor Bitcoinu, ako prvej kryptomeny, nasledovalo mnoho ďalších projektov a s nimi aj rôznych blockchainov. Problém predaja kryptomien medzi užívateľmi sa tak rozšíril o zámenu medzi rôznymi blockchainami. To štandardne riešime tak, že sa zaregistrujeme na jednej zo známych kryptomenových búrz a obchod realizujeme prostredníctvom tejto platformy.

Obchodovanie na centralizovaných burzách však so sebou prináša hneď niekoľko negatív. Prvým a najzásadnejším je pravdepodobne pre väčšinu užívateľov to, že sa jedná a centralizované riešenie, za ktorým stojí konkrétna spoločnosť. Tej musí pri obchodovaní užívateľ zveriť kontrolu nad svojimi prostriedkami a dúfať, že sa nič zlé nestane.

Prečítajte si tiež: Prečo mnoho firiem nekonvertuje krypto platby do FIAT?

Centralizované burzy už síce nie sú divokým západom, ako tomu bolo v minulosti a mnoho z nich je regulovaných, avšak riziko je tu vždy. Regulácie navyše nútia tieto spoločnosti aby prostredníctvom KYC a AML získavali dôverné informácie o svojich klientoch a ich transakciách. Tie následne musia poskytovať štátom a ich orgánom.

Problémom kryptomenových búrz je navyše to, že ak chcete zameniť 2 kryptomeny je dosť možné, že burza nevedie tento konkrétny obchodný pár, alebo nemá jednu z požadovaných kryptomien zalistovanú vôbec. Užívateľ tak musí vykonať hneď niekoľko zámen (možno aj na viac ako 1 burze), s čím sú spojené samozrejme aj poplatky za nákup, samotnú zámenu (môže ich byť niekoľko) a následne aj za výber z burzy. Takáto zámena sa tak môže značne predražiť.

Atomic Swaps prinášajú P2P výmenu kryptomien

Práve koncept atomic swaps sa snaží spomínané problémy vyriešiť a vrátiť kryptomenám pri ich obchodovaní dôležitý prvok decentralizácie. Výmena prebieha priamo medzi dvoma užívateľmi – P2P a bez zapojenia tretej strany (napríklad burzy). Využíva pri tom smart kontrakty zvané HTLC (Hash Timelock Contracts).

Pozrime sa na konkrétny príklad. Predstavme si, že Michal a Tereza chcú medzi sebou zameniť bitcoin a Litecoin. V prípade, že by Michal iba poslal svoj bitcoin Tereze, môže sa veľmi jednoducho stať obeťou podvodu a v princípe sa iba spolieha na to, že Tereza mu pošle dohodnutú hodnotu v Litecoine. Atomic swaps prinášajú do tohto procesu smart kontrakty a vy sa tak nemusíte spoliehať na dôveryhodnosť protistrany. Zjednodušene povedané, Michal zamkne svoj bitcoin do smart kontraktu, ktorý funguje ako trezor. Po jeho vytvorení sa k nemu vygeneruje prístupový kľúč. Následne s Terezou zdieľa kryptografický hash tohto kľúča. Je dôležité, že Tereza prostredníctvom tohto hashu nemá prístup k Michalovmu bitcoinu. Vie si však skontrolovať, že Michal do smart kontraktu zamkol dohodnuté množstvo BTC. Tento hash následne Tereza vezme a vytvorí pomocou neho vlastný smart kontrakt (nový trezor), do ktorého zamkne dohodnuté množstvo LTC. Tým, že na zamknutie použije rovnaký hash ako Michal, ho v podstate Michalovi odhalí a ten si vie LTC odomknúť prostredníctvom svojho prístupového kľúča. Akonáhle tak urobí, odhalí za pomoci špeciálnej funkcie zvanej hashlock, prístupový kľúč aj Tereze, ktorá si odomkne BTC. Obchod je tak dokončený a ani jedna zo strán obchodu sa nemusela v žiadnej fáze spoliehať na dôveryhodnosť tej druhej.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Pojem „atomic“ súvisí so skutočnosťou, že tieto transakcie sa uskutočňujú úplne alebo vôbec. Znamená to, že obe strany buď presne splnia dohodnuté podmienky výmeny, alebo sa prostriedky po vopred stanovenom čase (Timelock) vrátia pôvodným majiteľom.

Poznáme dva typy atomic swaps – on-chain a off-chain. Pri on-chain atomic swaps prebieha výmena priamo na blockchainoch jednotlivých kryptomien (v našom prípade Bitcoin a Litecoin) a pri off-chain je táto výmena realizovaná na sekundárnej vrstve.

Výhody a nevýhody

Každá nová funkcia so sebou prináša určité výhody, ale zväčša aj nejaké úskalia. Atomic swaps ponúkajú zaujímavý spôsob výmeny kryptomien medzi užívateľmi, bez prítomnosti tretej strany. Tým zásadne prispievajú k decentralizácii a odbúravajú množstvo poplatkov, ktoré sú spojené s obchodovaním na burze.

Na druhej strane je tu aj niekoľko obmedzení. Obe kryptomeny musia mať rovnaký hash algoritmus (napríklad pri BTC je to SHA-256) a musia podporovať špecifický typ smart kontraktov. Tento spôsob výmeny kryptomien si navyše vyžaduje pokročilejšie technické vedomosti. S postupom času však určite bude túto možnosť ponúkať čoraz viac poskytovateľov elektronických peňaženiek a je pravdepodobné, že sa proces zjednoduší aj pre koncového používateľa.

Zdroje: youtube.com, binance.com, investopedia.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences