Argentína na hrane: Centrálna banka zasahuje proti Bitcoinu a americkému doláru.

Novozvolený prezident Alberto Fernandez je závislý od Medzinárodného menového fondu, ktorý minulý rok schválil dohodu o financovaní vo výške 57 miliárd dolárov. Argentína musí vyrovnať pôžičku a čeliť rastúcej chudobe, inflácii a zmenšujúcim sa rezervám.

Argentína je v úzkych. Jej centrálna banka údajne obmedzuje aj nákupy Bitcoinu zavedením všeobecných maximálnych limitov, ktoré si môžu ľudia bezhotovostne alebo hotovostne vybrať z banky. Tento krok má zabrániť nadmernému odlivu klesajúcich devízových rezerv krajiny.

Podľa agentúry Reuters sa odliv zahraničnej meny výrazne zvýšil po tom, ako bol 30. októbra odvolaný argentínsky prezident Mauricio Macri.

Nákupy v amerických dolároch sú prostredníctvom miestnych bankových účtov obmedzené na 200 dolárov mesačne a do konca tohto roka na iba 100 dolárov mesačne v hotovosti. Nový limit je výrazne nižší ako predchádzajúci strop 10 000 dolárov mesačne, ktorý bol stanovený na začiatku septembra 2019.

Obmedzenia, týkajúce sa pohybu peňazí, narastajú, odkedy si Argentína v nedeľu zvolila novú vládu, čo podnietilo predaj argentínskeho pesa, dlhopisov a akcií a vyvíjalo tlak na hodnotu národnej meny.

Zatiaľ čo súčasná vláda Mauricia Macriho zaviedla kontrolu kapitálu s cieľom stabilizovať trhy krajiny vrátane obmedzení nákupov v amerických dolároch, pričom zahraničné rezervy Argentíny klesli o viac ako 20 miliárd dolárov.

Juan Llanos, špecialista a poradca v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí pre Metal Pay a Bitwage v New Yorku, prostredníctvom Twitteru poznamenáva, že argentínske bitcoinové burzy neinzerujú o svojich službách kvôli obavám, že vláda môže zaviesť prísnejšie regulácie na ich operácie.

„Oh, oh. Hýbe sa to rýchlejšie, ako som čakal: argentínska centrálna banka práve obmedzila platby miestnymi kreditnými, debetnými a predplatenými kartami na všetky transakcie, ktoré okrem iného zahŕňajú aj nákup [bitcoinových a iných] krypto aktív. Čo bude ďalej?“

Ako uvádza Cointelegraph Brazil, argentínska centrálna banka uvádza, že

Nadobúdanie Bitcoinu a kryptomien: Zakúpenie BTC touto platobnou metódou [kreditnou kartou] je zakázané. Jedinou zostávajúcou alternatívou pre túto investíciu je spraviť tak s finančnými prostriedkami, prevedenými z bankového účtu.“

Vzhľadom na súčasný stupeň neistoty sa rada BCRA (centrálnej banky) rozhodla prijať sériu opatrení, ktorých cieľom je zachovať rezervy centrálnej banky.

V záujme podpory ekonomiky je novozvolený prezident Alberto Fernandez závislý od Medzinárodného menového fondu, ktorý minulý rok schválil dohodu o financovaní vo výške 57 miliárd dolárov. Fernandez musí vyrovnať pôžičku a čeliť rastúcej chudobe, inflácii a zmenšujúcim sa rezervám.

Spojené štáty, ktoré kontrolujú 16,5 % hlasovacích práv MMF, očakávajú, že Argentína splní svoj záväzok. V stredu na konferencii Future Investment Initiative v Rijáde povedal minister financií Steven Mnuchin, že chce, „aby obyvatelia Argentíny a jej ekonomika uspeli“, píše Reuters.

Mnuchin dodáva,

„Majú záväzok voči MMF. Očakávame, že táto vláda tento záväzok dodrží a ak požiadajú o zmeny, podobne ako pri ktorejkoľvek inej krajine, MMF posúdi ich žiadosť ako súčasť svojho hospodárskeho plánu.“

Zdroj:https://dailyhodl.com/2019/11/01/argentina-on-the-edge-central-bank-cracks-down-on-bitcoin-and-us-dollar-as-us-expects-57-billion-imf-agreement-to-be-upheld/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart