Americký regulátor povolil bankám držať kryptomeny

Office of the Comptroller of the Currency (skrátene OCC) je regulátorom v USA, ktorý má dohľad nad národnými bankami. Podľa nového vyhlásenia danej inštitúcie, ktoré bolo zverejnené včera, budú môcť banky v USA poskytovať rôzne služby a produkty spojené s kryptomenami, ich nakupovaním, predávaním a držaním. Najzaujímavejšou novinkou je najmä držanie kryptomien zo strany bánk v prospech klientov, pričom sa očakáva, že takáto novinka môže vyvolať najmä v kryptomenovom svete veľký zlom.

Poskytovanie kryptomenových služieb pre klientov

„Pretože digitálne meny existujú iba na blockchaine alebo distribuovanom ledgeri, na ktorom sú ukladané, neprejde ku žiadnemu fyzickému držaniu daného nástroja. Namiesto toho je právo na akúkoľvek jednotku danej kryptomeny presúvané z jednej osoby na ďalšiu vďaka používaniu unikátnych kryptografických kľúčov. To znamená, že banka držiaca digitálne meny pre svojich klientov bude v skutočnosti držať prístup ku kryptografickým prístupovým kľúčom danej kryptomenovej jednotky.“

Tak znela iba časť z celého oznámenia, v ktorom sa popisovala možnosť, ako môžu banky po celej Amerike začať oficiálne držať kryptomeny pre svojich klientov. Doteraz mali túto možnosť iba špeciálne spoločnosti alebo entity, ako napríklad Coinbase, ktoré museli splniť rôzne nariadenia diktované SEC (Securities and Exchange Commision).

Celý dokument obsahoval množstvo rôznych vysvetlení a detailov o tom, ako by mali banky správne postupovať ohľadom držania kryptomien. Avšak už teraz je jasné, že im bolo udelené povolenie na držanie širokého spektra kryptomien, nie iba tých „typických a klasických“ ako Bitcoin, Ethereum, Litecoin alebo Ripple.

Podľa mnohých neoficiálnych vyjadrení a dohadov, má mať veľký vplyv na túto zmenu najmä Brian P.Brooks. Aktuálne jedna z najpodstatnejších osôb vrámci OCC, Brian Brooks patril medzi exekutívnych manažérov kryptomenovej burzy Coinbase, odkiaľ sa iba tento rok presunul priamo do OCC. Ohľadom tejto novinky je veľmi optimistický, pričom si myslí, že by mohla umožniť miliónom Američanom dostať sa ku kryptomenám bezpečným a efektívnym spôsobom.

„Od bezpečných depositov až po virtuálne trezory a úschovne, musíme sa uistiť že banky budú schopné dodržiavať bezpečnostné opatrenia pre tieto typy finančných služieb. Tento dokument upresňuje, že banky budú môcť vyhovieť požiadavkám svojich klientov a bezpečne uchovať ich najcennejšie aktíva, pričom pre desiatky miliónov Američanov ide práve o kryptomeny.“

Brian Brooks je tak ohľadom tohto vyhlásenia a umožnenia tradičným bankám držať kryptomeny pre svojich klientov veľmi optimistický. Verí, že práve takýmto spôsobom sa kryptomeny dostanú medzi širšiu verejnosť minimálne v USA, pričom však stále upozorňuje na to, že prvoradá je bezpečnosť.

Prečítajte si takisto aj nasledujúcu novinku: Čo by mal obsahovať každý kryptomenový whitepaper?

Skvelá správa, avšak treba pracovať na bezpečnosti

Rovnako pozitívne vníma toto oznámenie aj CEO spoločnosti Anchorage, Nathan McCauley. Daná spoločnosť poskytuje držanie kryptomien a digitálnych aktív pre inštitúcie, pričom má patriť ku najsofistikovanejším spoločnostiam s veľkou dávkou skúseností a zabezpečenia.

„List OCC je pozitívnym krokom pre celý kryptomenový priemysel. Nedostatok právnych a legislatívnych opatrní bol doteraz veľkou prekážkou pre inštitucionálnych investorov vo vzťahu ku kryptomenám a práve takéto oznámenia môžu vo veľkom pomôcť s prvými krokmi.“

Rozhodnutie OCC sa tak vo veľkej miere zatiaľ stretlo s pozitívnymi reakciami zo strany kryptomenovej komunity. Samozrejme iná reakcia sa ani nedala očakávať, kedže takýto krok môže umožniť veľkú mieru adopcie kryptomien najmä v USA.

Otázkou však je, ako bude zvládnutá bezpečnosť zo strany bánk. Všetci dobre vieme, že hacky v kryptomenovom svete nie sú ničím novým. Kľúčom k úspechu teda bude to, či budú ľudia veriť bankám v držaní ich kryptomien. Práve vysoká úroveň zabezpečenia, ktorú snáď budú banky svojim klientom poskytovať, by tomu mohla napomôcť.

Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://www.theblockcrypto.com/, https://www.forbes.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart