Amazon, Microsoft, Alibaba: Ako využívajú blockchain?

Zatiaľ sme len na začiatku technologického pokroku decentralizovaných technológií, ktoré môžu pomôcť a zjednodušiť prácu miliónom ľudí na svete. Na druhej strane svetové firmy ako Amazon, Microsoft a Alibaba už stihli aplikovať blockchain a vytvárajú experimentálne projekty, aby si zaistili prvenstvo v technologických pretekoch tejto doby.

Amazon

Už dlhú dobu kolujú fámy o tom, ako bude Amazon prijímať Bitcoin, zatiaľ sa však tieto informácie zdajú byť nepravdivé. Jeden z najväčších internetových obchodov si na začiatku tohto roka zakúpil tri domény súvisiace s kryptomenami. Prvú doménu kúpil už v roku 2013 s názvom amazonbitcoin.com. V súčasnosti vás táto adresa presmeruje na hlavnú stránku obchodu. Na začiatku roku prikúpil domény s názvom amazonethereum.com, amazoncryptocurrency.com a amazoncryptocurrencies.com.

Nie je isté či má Amazon v pláne prijímať digitálne meny ako spôsob platby, alebo ide o prípravu na spustenie vlastnej kryptomeny. Isté však je, že začiatkom roka bol Amazonu udelený patent od Úradu pre patenty a ochranné známky USA (USPTO), ktorý mu umožní pracovať s transakciami v kryptomenách.

Tento patent odhalil, že Amazon vyvinul technológiu na spracovanie datových tokov vo veľkom merítku. Viaceré služby spoločnosti tak budú môcť spracovávať údaje ako napríklad kliknutia na webové stránky, marketingové a finančné informácie, pracovanie s výrobou, sociálnymi médiami, prevádzkovými záznamami a to všetko na vlastnom blockchaine.

Microsoft

Microsoft ešte v tomto roku oznámil spoluprácu so spoločnosťou Hyperledger, ktorá by sa mala týkať rozvoja digitálnej identity pomocou využívania blockchain technológie.

V oficiálnom blogovom prehlásení (nájdeš tu) spoločnosť Microsoft vyjadrila svoj názor, že blockchain je správne médium na uchovávanie, ochranu a distribúciu informácií, ktoré sú odolné voči falšovaniu.

Spoločnosť tiež uviedla, že bude pracovať na svojej aplikácií Microsoft Authenticator, ktorý môžu používatelia použiť pri spravovaní ich dvojfaktorových autentifikačných potrieb spojených s  prihlasovaním na webové stránky.

Spoločne s Hyperledger budú spolupracovať na spôsobe, akým môžu súkromné osoby ukladať svoje digitálne vlastníctvo a osobné údaje s využitím blockchainu. Môže sa jednať napríklad o doklady totožnosti ako občiansky preukaz, alebo pas.

Alibaba

Ďalšia e-commerce spoločnosť Alibaba oznámila spustenie skúšobnej platformy na začiatku tohto roka. Ich cieľom je zlepšenie dodávateľského reťazca spoločne zo spoločnosťou Food Trust Framework. Nový pilotný program bude, (ako inak) používať blockchain, aby sledovali dodávky potravín z Číny do Austrálie a Nového Zélandu.

Alibaba dúfa, že ak sa pilotný program úspešne prijíme, všetky jeho reťazce by mohli byť založené na tejto technológií. Cieľom je dosiahnuť transparentnosť a sledovanie dodávateľského reťazca od začiatku až po koniec, čím sa v konečnom dôsledku zvýši dôvera spotrebiteľov.

1

Staň sa aj ty VIP Kryptotrejder. Letná akcia na všetky druhy členstiev práve prebieha. 

This Post Has One Comment

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart