Aký význam má spustenie mainnet-u?

Napriek tomu, že hodnota kryptomien bola doteraz pomerne ťažko predvídateľná, existuje niekoľko kľúčových faktorov, ktoré určujú úspech projektu. Jedným z najväčších faktorov naďalej ostáva technológia. Niektorí investori nemajú potrebu vedieť o technických detailoch projektu, ale vždy je dôležité vidieť určitý pokrok spoločností. Testnety sú schopné ukázať určitý fungujúci prototyp blockchainu. Každopádne mainnety sú oveľa dôležitejším aspektom hodnotenia kryptomeny v spojení s implementáciou do skutočného života.

Mainnet

Mainnet je blockchain, ktorý skutočne vykonáva funkciu prenosu digitálnej meny od odosielateľa k príjemcu. Tím sa líši od testnetu, ktorý je v podstate určený iba na testovanie tejto transakčnej funkcie. Alebo inak povedané, testnet je prototyp, ktorý ukazuje potenciálnu schopnosť projektu. Mainnety sú však takzvaným konečným produktom, ktorý je k dispozícií verejnosti. Každopádne mainnety rovnako ako testnety môžu byť aktualizované, alebo pozmenené vždy, ak je potreba.

Mal by som investovať do projektu bez mainnetu?

Často sa stáva, že veľa projektov nemá pripravený testnet ani počas obdobia ICO. Tímy spoločností tak využívajú prostriedky od investorov na budovanie verzie testnetu a mainnetu.

Z hľadiska investora mainnet dokazuje, že projekt vytvára technický pokrok. Dokonca aj keď nechcete investovať do projektu bez mainnetu, je dôležité si uvedomiť, aký môže mať spustenie mainnetu pozitívny vplyv (alebo aj negatívny) na hodnotu danej kryptomeny. Mnoho investorov sa rozhodne preto nakúpiť kryptomeny ešte pred spustením mainnetu, pretože úspešné spustenie môže viesť k výraznému navýšeniu hodnoty. Nie je to však nevyhnutné. Uvedieme si dva príklady kedy spustenie mainnetu malo odlišný dopad na hodnotu kryptomeny.

BTC a spustenie Lightning Network: marec 2018

Jedným z príkladov môže byť spustenie Lighting Network (LN) a teda mainnetu Bitcoinu v marci 2018. LN je takzvané off-chain riešenie, ktoré pridáva druhú vrstvu na vrch blockchainu. Toto riešenie malo za cieľ vylepšiť škálovanie Bitcoinu. Napriek tak významnej udalosti sa cena Bitcoinu bezprostredne nezvýšila. Ak sa pozrieme na údaje v období od 1. marca do 30. marca hodnota BTC klesala z 10 600 USD na približne 6 900 USD. Jedným z dôvodom mohlo byť práve to, že sme sa nachádzali v klesajúcom trende a teda keď sa uskutočnil takto významný pokrok, na cenu to vplyv nemalo.

Golem a spustenie mainnetu v apríli 2018

Golem Brass mainnet bol spustený 10 apríla 2018. Účelom Golema (GNT) je ponúknuť P2P systém pre zdieľanie výpočtového výkonu. Ak používateľ z nejakého dôvodu potrebuje mimoriadny výpočtový výkon, platí kryptomenou GNT v sieti a vypožičiava si ho. Vďaka tomuto cena od 31. marca do 29. apríla vzrástla z 0,20 USD na 0,60 USD.

Na prvý pohľad to vypadá na koreláciu medzi spusteniu mainnetu a zvyšovaním hodnoty. Avšak je dôležité pozrieť sa na kontext trhu. Začiatkom apríla sa tržná kapitalizácia opäť začala zvyšovať a ľudia hľadali technologické pokroky, ktoré by mali vplyv na cenu. Takže cena sa s najväčšou pravdepodobnosťou zvýšila len vďaka priaznivým trhovým podmienkam.

Záver

Mainnety sú dôležité, pretože dokazujú schopnosť implementácie projektu do skutočného života. Zatiaľ čo počiatočné spustenie mainnetu neposkytuje najlepší pohľad na celkový pokrok projektu, je to dôležitý technický aspekt. Ako sme mohli vidieť v minulosti, je ťažké predpovedať, aký dopad bude mať spustenie mainnetu na krátkodobú zmenu ceny. V tomto smere určite hrá veľkú rolu trhový trend a adopcia projektu vo svete. Je dôležité mať na pamäti, že mainnety by sa mali neustále vylepšovať, pretože takýmto spôsobom sa krypto projekty stávajú viac inovatívne a funkčné.

1

Poznáte už našu VIP skupinu

This Post Has One Comment

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart