Ako humanitárne projekty využívajú blockchain pre lepší svet?

Podľa agentúry OSN existuje na svete viac ako 25 miliónov utečencov a vyše 45 000 ľudí denne musí opustiť svoje domovy. Agentúry a vlády vzhliadajú k technológii blockchain, aby pomohla humanitárnym projektom, ktoré poskytujú utečencom pomoc a identifikáciu. Existujúce a fungujúce projekty ohľadne digitálnej identity, pomahajúce pri distribúcii pomoci a boji proti ochodovaniu s deťmi sú úžasnými príkladmi keď technológia skutočne pomáha.

Digitálna identita v humanitárnych projektoch

Identita je jednou z najzákladnejších otázok, ktorej utečenci čelia. Nielen pre jednotlivcov, ale aj pre vlády, ktoré sa ich snažia zvládnuť. Samotné riadenie identity je širším spoločenským problémom. Na celom svete je viac ako miliarda ľudí- mnohí z nich v rozvojových krajinách, ktoré sú “neregistrované” a nemajú doklady totožnosti- táto skupina zahŕňa globálnu utečeneckú populáciu. Bez formálnej identity nemôžu jednotlivci pristupovať k bankovým alebo finančným systémom, získať adresu, prístup k vzdelaniu alebo zdravotnej starostlivosti a nemôžu sa zaregistrovať v žiadnych vládnych inštitúciách. Bez prostriedkov identifikácie sú utečenci a žiadatelia o azyl zadržaní pri príchode do krajiny. Vlády sú často v pozícii nedôvery, pretože títo ľudia nemajú žiadne zákonné prostriedky ako dôkaz, že sú tí, o kom hovoria, že sú.

ID2020

Aliancia ID2020 pracuje na dosiahnutí cieľa OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja a do roka 2030 chce poskytnúť právnu totožnosť všetkým, aj vrátane registrácie narodenia. Aliancia chce využiť blockchain v kombinácii s biometriou ako prostriedok, pomocou ktorého môže dosiahnuť svoje ciele. Spoločnosť Accenture a Microsoft spoločne vyvinuli systém identity založený na blockchaine, ktorý zahŕňa snímanie odtlačkov prstov a sietnice. Spoločnosť Accenture tento systém použije na priraďovanie digitálnej identity. Takáto digitálna identita je pre utečencov, ktorí prichádzajú do novej krajiny veľmi cenná. Za predpokladu, že utečencom bol udelený azyl alebo povolenie na pobyt, znamenalo by to, že budú mať prístup k službám a rýchlejšie sa stanú produktívnejšími členmi spoločnosti.

Fínsko – priekopnícka digitálna identita pre žiadateľov o azyl

Už viac ako dva roky fínska vláda poskytuje žiadateľom o azyl predplatené karty Mastercards. Karty fungujú v systéme identity založenom na blockchaine, ktorý funguje rovnako ako bankový účet. Systém bol zriadený helsinským startupom nazvaným MONI. Takto sa žiadatelia o azyl mohli integrovať do fínskej spoločnosti oveľa ľahšie. Môžu dostávať mzdové platby a platiť účty pomocou svojho účtu MONI, podobne ako obyčajní občania.

Distribúcia pomoci

Charitatívne a pomocné organizácie na celom svete sa snažia dať finančné prostriedky a pomoc, do rúk tých, ktorí to potrebujú. Samozrejme, tento problém sa zhoršuje v krízových situáciách, ako je napríklad pomoc pri katastrofách. Často sú finančné prostriedky stratené v rôznych prevodoch, a určení príjemcovia zostávajú chudobní. Skorumpovaní sprostredkovatelia taktiež odčerpávajú finančné prostriedky určené na humanitárne projekty. Blockchain pomáha eliminovať sprostredkovateľov a umožňuje charitatívnym organizáciám a skupinám pomoci osloviť tých, ktorí to potrebujú.

Projekt Building blocks

Od roku 1962 svetový potravinový program (WFP) pracuje na poskytovaní potravinovej pomoci v núdzových situáciách po celom svete. Hoci pôvodne distribuoval balíky potravín tým, ktorí to potrebujú, od roku 2010 dáva namiesto toho hotovosť za nákup potravín. Pritom WFP utrpí straty vo forme bankových poplatkov, podvodov a korupcie. Organizácia odhaduje, že to predstavuje približne 30 percent. V roku 2017 začali pracovať na projekte Building Blocks. Projekt sa zameriava na využitie vlastností sledovania majetku a na sledovanie rozdeľovania hotovosti jednotlivcom žijúcim v utečeneckých táboroch. Od januára má tento projekt prospech pre asi 100 000 ľudí, ktorí bývajú v jordánskych utečeneckých táboroch. Jednotlivci v táboroch teraz môžu kúpiť svoje jedlo z miestneho supermarketu. Pri platení skener oskenuje ich sietnicu a verifikuje ich digitálnu identitu v reťazci blockchain, ktorá vytvára záznam o transakcii. Nakoniec WFP vyrovnáva platby priamo s miestnym supermarketom vo fiat mene. WFP tým ušetrí omnoho viac, čo je dôležité, pretože môžu pomôcť nakŕmiť viac ľudí.

Boj proti obchodovaniu s deťmi

Moldavsko patrí medzi najchudobnejšie krajiny v Európe. Výsledkom je, že mnohé deti sú nedokumentované čo z nich robí ľahkú obeť v obchodovaní s ľuďmi. Gangy používajú falošné doklady, aby prepravili deti, zvyčajne dievčatá mladšie ako trinásť rokov, cez medzinárodné hranice. Ich únoscovia ich následne predávajú ako sexuálnych otrokov v krajinách ako je Turecko, Rusko a Spojené arabské emiráty. Koncom roka 2017 OSN spustila pilotnú iniciatívu zameranú na boj proti obchodovaniu s ľuďmi. Po vyhlásení projektu bolo Moldavsko jednou z prvých vlád, ktoré sa oň zaujímali. Podobne ako v prípade ID2020, projekt zahŕňa aj poskytovanie detskej digitálnej identity založenej na biometrických údajoch. Týmto spôsobom táto identita umožňuje moldavským orgánom vykonávať robustnejšie hraničné kontroly detí. Cieľom je v konečnom dôsledku znížiť počet prípadov obchodovania s ľuďmi a v mnohých prípadoch zachrániť životy obetí.

Záver

Blockchain už začína vykazovať značný potenciál na zlepšenie podmienok v rozvojových krajinách aj v mnohých ďalších oblastiach. Pri uplatňovaní použitia blockchainu nad rámec kryptomien a financií je jasné, že by mohol mať obrovské výhody v celej spoločnosti.

1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart