Aká je návratnosť pri investícii do zlata a Bitcoinu?

Bitcoin je často prezývaný digitálne zlato, ale ako je na tom oproti fyzickému zlatu z pohľadu vzácnosti a návratnosti investície? Nárast ponuky Bitcoinu sa postupne znižuje ale pri zlate máme mierny nárast. Podľa poučiek diverzifikácie a rozloženie rizika by mali byť obe aktíva v portfóliu.

Návratnosť investície v tomto kalendárnom roku: Bitcoin prevyšuje zlato

Ak by ste investovali 1000 dolárov do zlata na začiatku roka, boli by ste približne 110 dolárov v zisku, čo nie je také zlé. To isté investované množstvo do Bitcoinu by vám prinieslo ale viac ako 1640 dolárov v zisku.

Zlato je známe pre svoje vlastnosti držania si stabilnej hodnoty a ochrany proti inflácii. Avšak, najhodnotnejšie kryptomeny ako Bitcoin, Ethereum a Ripple sa ukázali ako výnosnejšie možnosti na investovanie, aspoň v posledných 5 rokoch.

Podľa používateľa Twitteru @CryptoHandelaar, 1000 dolárov, investovaných do Bitcoinu v júli 2014, by vygenerovalo zisk vo výške 14 463 dolárov k začiatku júla tohto roku. Na druhej strane, 1000 dolárov, investovaných do zlata za rovnakých podmienok, by vygenerovalo zisk 41 dolárov. Pozri si krátke video tu.

Najhorší moment na investovanie pre vlastníkov Bitcoinu bol počas dvoch mesiacov okolo januára 2018. A preto, 1000 dolárov, investovaných v tej dobe, by nám prinieslo stratu.

Tou skvelou vlastnosťou zlata je, že si skutočne drží hodnotu, keďže sotva kolíše na tabuľkách, zohľadňujúcich dáta za dlhé časové obdobie.

Aj napriek tomu vás ani zlato nedokáže ochrániť pred infláciou. Čistý zisk 41 dolárov z 1000 investovaných dolárov do zlata pred 5 rokmi by stále naznačoval stratu kúpnej sily. Americký dolár sa znehodnotil od roku 2014 o približne 8%.

Bitcoin sa stáva vzácnejším ako zlato

Pozerajúc sa do budúcnosti, Bitcoin bude pokračovať v zaisťovaní si vyššiej návratnosti investície. A to preto, lebo ponuka BTC sa znižuje, zatiaľ čo výroba zlata sa rok čo rok navyšuje.

Kým nárast vo výrobe zlata nijako výrazne neovplyvňuje jeho pomer ponuky a dopytu, stále sa stáva čoraz dostupnejším.

Znepokojujúcou vecou na tomto vzácnom kove by bolo prekvapujúce objavenie zásob zlata, čo by mohlo potenciálne znehodnotiť túto komoditu.

Napríklad, minulý mesiac písal denník The Sun o tom, že NASA mieri za dosiahnutím asteroidu, ktorý obsahuje tak veľa zlata a iných kovov, že by to spravilo každého obyvateľa Zeme miliardárom. Na druhej strane, nemyslím si, že by nejaký asteroid, alebo dokonca mimozemšťania, mohli zmeniť maximálnu ponuku Bitcoinu.

Začiatkom tohto mesiaca povedal bitcoinový maximalista Max Keiser, že rastúci svetový dlh prinesie väčší tok kapitálu do najstaršej kryptomeny než do tradičných bezpečných útočísk, ako napríklad zlata.

Zdroj: https://bitcoinist.com/gold-vs-bitcoin-ytd-returns-on-1000-investment-how-do-they-compare/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart