$3.2 bilióna platieb v bitcoine bolo spracovaných v roku 2018

Počas roku 2018 boli na verejnom Bitcoin blockchaine spracované platby v hodnote viac ako $3.2 bilióna (2.8 biliónov eur).

Vysoký objem transakcií na najdominantnejšom blockchaine preukázal efektívnosť tohto aktíva ako metódy zahraničných platieb, ale aj ako alternatíva k už existujúcim zúčtovacím systémom pre medzinárodné platby.

Je bitcoin efektívnejšia verzia zlata?

Bitcoin sa často porovnáva so zlatom ako uchovávateľ hodnoty a prostriedok výmeny. Obe aktíva nie sú ovplyvňované výkonnosťou širokého finančného trhu a vo všeobecnosti na ne tradičné investičné nástroje nemajú vplyv. Zatiaľ.

Dalo by sa však povedať že bitcoin je efektívnejšia verzia zlata vďaka svojmu využitiu ako prostriedok výmeny, alebo zahraničných platieb.

V novembri 2018, najväčšia svetová burza s kryptomenami Binance, odoslala $600 miliónov s poplatkom len $7, a spracovala viac ako 107-tisíc bitcoinov za menej ako jednu hodinu.

Na to aby ste spracovali podobnú hodnotu prostredníctvom zlata alebo tradičných finančných služieb by ste museli zapojiť tretie strany a regulačné orgány, čo by spôsobilo dlhý proces spracovania rôznych dokumentov a množstva ďalších úkonov s ohľadom na dodržiavanie predpisov.

Účinnosť bitcoinu pri sprostredkovaní veľkých transakcií a cezhraničných platieb mu umožnila v minulom roku spracovať objem transakcií s hodnotou až $3.2 bilióna, čo znamená medziročný nárast o 2.91 %.

Výskumníci spoločnosti Satoshi Capital Research napísali:

Porovnanie výkonu siete Bitcoin v roku 2018 s predošlými rokmi:

  • celkový obchodovaný objem: $2.2 bilióna
  • celkový obchodovaný objem na prvej vrstve (hlavný BTC blockchain): $3.2 bilióna
  • celková zmena v objeme transakcií 2017-2018: -8.23% ($0.3 bilióna)
  • priemerná zmena objemu 2017-2018 pre každý deň v roku: +2.91 %

V štúdii neboli však zahrnuté OTC (over-the-counter) obchody, ani transakcie na iných vrstvách akými sú napríklad Lightning Network.

Objem transakcií vo výške $3.2 bilióna BTC však nezahrňuje mimoburzový (OTC) objem, ktorý je údajne väčší ako objem burzového trhu.

Nie každý je však presvedčený

V rozhovore pre Bloomberg, Huw van Steenis, poradca guvernéra Bank of England uviedol, že kryptomeny ako bitcoin zlyhávajú v základných testoch finančných služieb.

S dôrazom na jasnú budúcnosť odvetvia finančných technológií uviedol:

Nemám až taký strach z kryptomien. Zlyhávajú v základných testoch finančných služieb. Nie sú dobrým prostriedkom výmeny, nemajú hodnotu a sú pomalšie.

Tvrdenie, že kryptomeny sú pomalšie v spracovávaní transakcií v porovnaní s tradičnými finančnými službami je však veľmi nepresné.

Platobné systémy, ako je sieť SWIFT, potrebujú minimálne tri až päť pracovných dní na realizáciu medzinárodných bankových prevodov, zatiaľ čo bitcoin a iné kryptomeny to zvyčajne zvládnu do jednej hodiny.

V minulosti, po odstúpení generálneho riaditeľa spoločnosti SWIFT, Gottfrieda Leibbrandta, sa ukázalo, že sieť SWIFT využívala na spracovanie transakcií svoj systém vybudovaný pred 41 rokmi, ktorý dnes predstavuje rôzne zraniteľnosti a neefektívnosti v procese zúčtovania platieb.

„SWIFT je dnes v úplne inom stave ako pred siedmimi rokmi. Vždy bude čas odovzdať opraty a napísať novú kapitolu. Myslím, že je naozaj ten správny čas,“ povedal vtedy Leibbrandt.

S kapitálovými kontrolami v mnohých krajinách, ktoré zakazujú odliv zlata a fiat peňazí  veľkými reštrikciami, by mohol bitcoin v dlhodobom horizonte zaujať širšiu škálu investorov ako efektívny prostriedok výmeny.

V roku 2018 sa napriek výraznej recesii na trhu celkovo darilo aj spoločnosti Ripple a ich tokenu XRP. Viac sa dočítate v nasledujúcom článku:

ZdrojKryptoportal a ccn.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart