10 vecí, na ktoré technológia blockchain nie je určená

Technológia blockchain bola aj v roku 2017 považovaná za viac než revolučnú. Ľudia sa na vlne entuziazmu a stúpajúcich cien kryptomien začali domnievať, že táto technológia zmení každé jedno odvetvie, zmení spôsob fungovania spoločnosti a z ľudí, ktorí investovali do ICO, spraví milionárov.

Vzrušenie a entuziazmus okolo kryptomien spôsobil to, že ľudia technológiu blockchain začali vnímať ako niečo všemocné, niečo čo dokáže robiť zázraky. Na základe tohto obdobia a velebenia technológie blockchain, ľudia nadobudli mylné presvedčenie o tom, čo táto technológia skutočne dokáže a mnohí z nich veria aj v to, čo nedokáže.

Technológia blockchain je v podstate len databáza so svojimi charakteristickými vlastnosťami. Táto technológia umožňuje viacerým stranám súčasne vytvárať a zdieľať informácie v reálnom čase, ktoré sú ukladané do spoločnej databázy. To má za následok to, že jednotlivé strany si nemusia dôverovať, pretože vytvorená informácia je automaticky zduplikovaná v celej databáze a nie je ju možné sfalšovať.

Vlastnosti technológie blockchain sú veľmi špecifické, a preto sú za určitých okolností veľmi užitočné.

Vlastnosti technológie blockchain majú skvelé využitie pre kryptomeny ako napríklad Bitcoin. Technológia blockchain, na ktorej kryptomena Bitocin funguje, umožňuje ľudom posielať peniaze kamkoľvek na svete a to s nespornými výhodami. Transakcia je ultra bezpečná, je lacnejšia a ľudia k vykonaniu transakcie nepotrebujú žiadnu tretiu stranu ako je napríklad banka. Samozrejme technológia blockchain nie je vhodná pre všetky druhy ukladania dát a nevyrieši problém, ktorý predtým neexistoval.

V tomto článku Vám vyjasníme 10 vecí, ktoré technológia blockchain a jej aplikácie nedokážu.

1. Bitcoin nie je najväčší podvod v histórií, nie je to bublina a už vôbec nie je mŕtvy!

Niektoré najväčšie mená finančného sektora vystúpili v roku 2017 proti Bitcoinu. Boli to napríklad Warren Buffet, Charlie Munger a CEO JP Morgan, Jamie Dimon. Bitcoin a technológia Blockchain má samozrejme, ako každá technológia v počiatočných štádiách, svoje chyby.

Systém proof-of-work spotrebuje obrovské množstvo elektrickej energie. Rovnako veľa ľudí tento systém zneužíva k špekuláciám a nelegálnym aktivitám. Na druhej strane tvrdiť, že táto technológia neuspeje len kvôli týmto nedostatkom, je ako vravieť v roku 1995, že internet nebude fungovať pretože je pomalý a neorganizovaný.

Bitcoin je tu už 10 rokov, a je stále a stále silnejší napriek tomu, že už niekoľkokrát mu bol predpovedaný koniec. Podľa slov Navala Ravikanta ,,Bitcoin je nástroj na oslobodenie ľudstva od nadvlády oligarchov a tyranov, ktorý sa tvári ako schéma rýchleho zbohatnutia,,.

2. Blockchain nie je spôsob ako navýšiť hodnotu akcií spoločnosti.

Kodak, Long Island Ice Tea a On-line Plc sú spoločnosti, ktoré pridali názov blockchain do svojho mena, aby ich akcie následne vyleteli hore, bez jediného použitého bloku technológie blockchain.

3. Blockchain nie je Ponziho schéma

Pokiaľ ste si samozrejme nekúpili PonziCoin, ktorý sa svojím systémom pýši už vo svojom názve 🙂 Ak máte na mysli Bitconnect, nie, to je úplný iný príbeh.

4. Kryptomeny nie sú len pre podvodníkov

Samozrejme, svet kryptomien je plný prípadov, kedy ľudia prišli o peniaze na základe podvodných praktík, vymyslených kryptomien bez reálnych základov či na základe hackerských útokov. Anonymita v tomto prostredí vytvára zároveň veľký priestor pre podvodníkov rôzneho druhu. Je to však len odvrátená strana tejto novej technológie, nie je to to, kvôli čomu bol blockchain vynájdený. Rôzne teroristické skupiny ako napríklad ISIS používajú sociálne médiá, aby našli nových prívržencov do svojej organizácie. To ale neznamená, že by sme mali Facebook alebo Twitter prestať používať.

Napríklad Pablo Escobar spáli obrovské množstvo amerických dolárov len preto, aby jeho dcére nebola zima. Celý drogový biznis funguje tak, že sa platí v tzv. ,,cashi,,. Znamená to teda, že hotovosť je zlá?

5. Blockchain nie je cesta ako raisnúť peniaze do startupu, ktorý s touto technológiou nemá nič spoločné

Len preto, že ste videli, že hocijaká spoločnosť raisla peniaze pomocou ICO, neznamená to že by ste to mali urobiť tiež. Ste predsa ľudia, ktorí chcú rozvíjať myšlienku svojho startupu a stať sa úspešnými podnikateľmi namiesto podvodníkov.

Základ celej myšlienky ICO je rozdeliť vaše tokeny pre potenciálnych používateľov a motivovať ich tak k používaniu blockchain technológie, na ktorej váš startup beží. Tokeny sú zvyčajne určené nato, aby plnili nejakú funkciu. Ak váš startup nemá nič spoločné s blockchainom, nepotrebujete tokeny a to znamená, že nemá zmysel ani rozmýšľať nad tým, aby ste do ICO vstupovali.

6. Blockchain nie je nástroj nato, aby váš biznis vytiahol do nebies

Samozrejme v prípade, ak blockchain vášmu biznisu ponúka nesporné výhody, môže to byť cesta k vylepšeniu toho, čo robíte. V prípade, ak však základ vášho biznisu nestojí na dátach, nezískate revolučnú výhodu tým, že údaje o vašich zákazníkoch uložíte na blockchain.

7. Blockchain nezmení spôsob fungovania každého odvetvia

Zvykneme počúvať ,,je to ako Uber pre odvetvie Taxi služieb,,. Toto tvrdenie si našlo svoju cestu aj do blockchain sféry, spoločnosťami, ktoré sa doslova snažia vytvoriť Uber na základe blockchain technológie.. Problém s týmto prístup je však ten, že nie každé odvetvie potrebuje technológiu blockchain. Takže ak nemáte radi Uber, myslíte si že riešenie – radšej ako použiť Lyft – je blockchain? Decentralizová peer-to-peer sieť zdieľania jázd znie dosť dobre a atraktívne. Znieť to dobre síce môže ,ale prehliada to všetky dôvody, prečo je blockchain zlý spôsob k organizovaniu zdieľaných jázd.

Podľa definície blockchainu, nie je tu žiadna centrálna autorita, takže kto bude robiť rozhodnutia v tejto spoločnosti?

A čo napríklad riešenie sporov? Ak sú dáta uploadnuté a overené, nič sa s nimi ďalej nedeje. Nikde neputujú. Príde vám poplatok za jazdu, ktorú ste neabsolvovali? Vodič urobí niečo zlé, čo potrebujete ohlásiť? Bohužiaľ, nikto vás nepočúva.

Čo napríklad rast a vývoj spoločnosti? Ako môže spoločnosť, v ktorej niekto nie je vo vedení súperiť s jedným s najlepších startupov v histórií, ktorý je na trhu etablovaný už niekoľko rokov?

Aj keby decentralizovaný Uber prekonal všetky tieto nevýhody a začal by nejakým spôsobom fungovať, o čo lepší by bol ako Uber, ktorý funguje dnes?

Uber (a niektoré ostatné aplikácie na zdieľanie jázd) fungujú skvele práve tak ako sú. Alternatíva jednoducho nie je o nič lepšia.

Potenciálny prínos umiestnenia mnohých existujúcich odvetví na technológiu blockchain nie je zďaleka tak vysoký, aby používatelia zmenili ich správanie.

8. Blockchain nie je spôsob ako obetovať Cthulhu

K tomuto netreba dodať nič.

9. Blockchain nie je platforma pre MEME

Dogecoin je najznámejšia MEME minca, ktorá vznikla forkom Bitcoinu v roku 2013. Ako vtip. Napriek tomu sa tejto minci podarilo dosiahnuť trhovú hodnotu v roku 2017 dve miliardy dolárov.

10. Blockchain nie je zbytočný

Pokiaľ vaša minca nie je absolútne zbytočná.

Načo je teda blockchain dobrý?

Aj keď sme vám práve ukázali spôsoby ako by blockchain nemal byť použitý, stále je tu množstvo aplikácií, pre ktoré je blockchain perfektný.

Poďme sa pozrieť na podmienky, ktoré priam volajú pre implementáciu blockchainu:

  1. Zdieľaný databáza len ,,na pridávanie údajov,,
  2. Viac strán, ktoré dáta upravujú
  3. Chýbajúca dôvera medzi stranami z akýchkoľvek príčin
  4. Potreba odstrániť sprostredkovateľa
  5. Zhoda a overenie

Peniaze do tejto kategórie spadajú perfektne. Aplikácie ako Bitcoin spĺňajú všetky tieto kritéria a preto sú fantastickou aplikáciou technológie blockchain. Bohužiaľ, do roku 2018 tu nemáme veľa aplikácií, ktoré by na trhu reálne fungovali na blockchain technológií. To ale neznamená, že v budúcnosti tu mnohé takéto aplikácie nebudú, len sme ich zatiaľ nenašli. A toto je hlavná myšlienka celého článku. Blockchain nie je nepotrebná technológia, naopak je to skvelá technológia pre niektoré odvetvia. Zároveň to však nie je niečo, čo váš biznis zachráni alebo zlepší ekonomiku a ľudskosť ako takú.

Všetci by sme mali byť pripravení na používanie technológie blockchain a byť čo nanajvýš realistický v tom, čo dokáže.


Zhodnotíme pre vás kryptomeny z hľadiska fundamentov a technickej analýzy. Pridajte sa k nám a my vám sľubujeme, že získate všetky informácie ako na tácke. 

Aby ste si vedeli pozrieť ako pravidelne videoanalýzy u nás fungujú a vyzerajú ⏩ nech sa páči prinášame vám analýzu z Nedele, v ktorej sme sa zamerali aj na menej známe kryptomeny.

CHCEM VSTÚPIŤ DO VIP SKUPINY 

CHCEM VSTÚPIŤ DO VIP SKUPINY 

Pre platbu v kryptomene použite tento formulár 

Zdroj: 1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart