5 najčastejších začiatočníckych chýb v technickej analýze

Technická analýza je ťažká

Pre začiatočníkov je celkom strašidelné vidieť technické analýzy (ďalej TA) v rôznych formách na Twitteri a iných platformách, kde ich ľudia zdieľajú.

Neexistuje žiadna správna cesta, ako robiť TA. Taktiež nie je žiadny magický trik alebo indikátor, ktorý chýba vo Vašom arzenále a bráni vám v ziskovosti.

Diskutovať o tom, kde by ste sa mohli naučiť robiť technické analýzy od základu je bohužiaľ za hranicami tohto článku, budeme sa sústrediť na tých, ktorí sa už začali učiť TA a trénujú svoju tvorbu grafov.

Toto je 5 vecí (bez konkrétneho poradia), ktoré by som bol rád, keby mi niekto povedal, keď som začínal.

1. Nepoužívanie väčších časových intervalov.

Spoliehanie sa na nízke časové intervaly je alternatívou k videniu v tunely.

Môže sa to zdať jasné, ale množstvo grafov, ktoré môžme vidieť je založených na 1-hodinových a nižších intervaloch (často oveľa nižších). Takže súdim, že až také jasné to asi nebude.

Začnite vo veľkom a potom to priblížte. Otvorením grafu a prepnutím na denný alebo aj týždenný interval získate prehľad o histórii ceny a aktuálnom trende, čo sú nezaplatiteľné informácie. Bude ďaleko jednoduchšie vidieť dlhodobý trend, kľúčové body a levely.

Pokiaľ ste fanúšikom používania indikátorov, vyššie časové intervaly Vám typicky dajú oveľa presnejšie a silnejšie signály. Ku príkladu ,,kríž smrti,, na dennom grafe je oveľa silnejšou indikáciou k zmene trendu ako na hodinovom. Celkovo všetky paterny, ktoré sú identifikovateľné na vyšších časových intervaloch sú zároveň spoľahlivejšie a pokiaľ sa vyplnia tak dávajú oveľa väčšie (profitabilnejšie) pohyby.

V skratke- Príliš veľa začiatočníkov používa iba nízke časové intervaly a prichádzajú tým o videnie vo väčšom obraze. Uniká im celkový trend, veľa paternov atď. Začnite vo veľkom, zmapujte si graf a potom môžete priblížiť a naplánovať svoje vstupy pre obchodovanie.

Nerobte chyby v tradingu, minimalizujte riziko zlého ťahu. Prejdite si našim kurzom!

CHCEM SA ZAPOJIŤ DO KURZU !

2. Považovanie hodnôt supportu a rezistencie za špecifické body

Support a reztistencia sú zóny, kde kupujúci/predávajúci môžu vstúpiť na trh. Nie sú to žiadne body na ose.

Pokiaľ mapujete hodnoty supportu a rezistencie na grafe je najlepšie hovoriť o nich, ako o všeobecných zónach záujmu pre kúpu/predaj a nie ako o presných hodnotách.

Je veľmi nepravdepodobné, že by ste kreslili grafy rovnako ako všetci ostatní. Obchodníci taktiež nezvyknú zadávať svoje príkazy na kúpu a predaj s úplnou presnosťou. Zároveň by sa dalo povedať, že pokiaľ budete obchodovať striktne v hraniciach vymedzenými hodnotami supportu a rezistencie, stávate sa ľahkým terčom pre veľkých obchodníkov. Ako je to možné? Donútia totiž cenu poklesnúť pod level supportu, čím zaktivujú Váš stop-loss a následne potlačia cenu naspäť do predošlej zóny čím Vám zrušia pozíciu.

Zhrnutie toho, čo by ste si z tohto mali odniesť: Buďte striktní pri kreslení grafov, ale flexibilní, keď s nimi začne interagovať cena. Taktiež môžte na grafe použiť vyššie časové intervaly, k odfiltrovaniu zbytočných interakcií s Vašim grafom.

3. Nútiť sa k obchodovaniu

Pokiaľ sa vyskytne jasná situácia, ktorá by sa dala využiť, nebudete musieť prispôsobovať svoj graf k tomu, aby ste ju videli.

Nemať/nebrať pozíciu patrí tiež k obchodovaniu.

Príliš veľa začiatočníkov otvorí graf nejakého coinu, ktorý sa im páči a cítia, že by na ňom mohli spraviť obchod, iba zatiaľ neprišli na to aký. Toto, ale nie je problémom.

Ako začiatočník, vždy z času na čas o nejakú príležitosť prídete, ale Vaša schopnosť identifikovať správne obchody sa časom zlepší.

Je lepšie premeškať obchod a nezarobiť peniaze, ako sa k obchodovaniu nútiť a o peniaze prísť. V skratke: Pokiaľ nevidíte jasne obchod alebo nespĺňa úplne Vaše kritéria, posuňte sa ďalej.

4. Nesprávne používanie indikátorov

Príliš veľa začiatočníkov používa indikátory nesprávne ako ,,barlu,, pre svoju neschopnosť obchodovať pomocou pohybu cien.

Podľa mňa je logické poradie v tomto naučiť sa najprv kresliť grafy bez indikátorov a až neskôr ich začať používať k získaniu lepšieho prehľadu toho, ako bude sa bude cena správať pri interakcii s Vašimi čiarami.

Množstvo spôsobov, ktorými sú indikátory nesprávne použité by potrebovalo svoj vlastný článok. Používanie príliš veľkého množstva, používanie bez toho, aby ste vedeli, čo vlastne znamenajú, nesprávna interpretácia, nevyužívanie ich v plnej miere, atď.

Vedeli ste, že RSI samotné môže byť použité pre vstupné/výstupné signály, stredné kríženie hodnôt, divergencie, trendliny a ďalšie? Možno vedeli, ale keď sa pozriete na veľa TA na Twittery, väčšinou uvidíte, že RSI je použité iba na signalizáciu prepredanosti/prekúpenosti. K tomuto to máme pár ľudí, ktorí zas na všetko používajú Ichimoku Cloud a neboli by schopní samostatne označiť ani hodnotu supportu a rezistencie.

V skratke: Naučte sa najprv pracovať s pohybmi cien, až potom si do grafov postupne pridávajte indikátory a učte sa ich po jednom používať.

5. Zameriavanie sa na jeden druh TA

Pre začiatočníka je úžasný pocit, keď jeho TA funguje a vedie k profitabilným obchodom, ale nemalo by ho to zaszaviť pred experimentovaním s ostatnými metódami, aby zistil, ktorá pre neho najlepšie funguje.

Verím, že keď sa raz zoznámite so základmi obchodovania a ste všeobecne schopný zakresliť do grafu levely supportu a rezistencie, mali by ste začať experimentovať s niekoľkými štýlmi a zisťovať, ktorý Vám sedí najviac.

Osobne som považoval Ichimoku Clouds a obrazy v grafoch za úplne najlepšie, kým som nezačal obchodovať pomocov levelov a kolísania výšok/nížok, čo teraz používam oveľa častejšie. Aktuálne už viem plne využiť všetky 4 a môžem sa pozerať na všetky, aby som si overil či dávajú zhodné výsledky.

Toto je ďalší benefit experimentovania s rôznymi štýlmi, nie len zistíte, čo pre Vás najlepšie funguje, ale tým, že sa naučéte nový štýl môžete tiež vidieť, ako sa na grafy pozerajú ostatní obchodníci, čo Vám poskytne trochu väčšiu perspektívu.

V skratke povedané: Keď ste sa naučili základy začnite sa hrať s rôznymi štýlmi. Pomôže to odhaliť Vašu osobnú stratégiu a pri tom ukáže, ako premýšľajú ostatní obchodníci.

Zdroj: 1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart